Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC 2017 etkinliği kapsamında yeni iOS 11 sürümünü duyurdu ancak iOS’in tüm yeni özelliklerini tek bir sunuma sığdıramadı. Sunumda özellikle üzerine fazla durulamayan konulardan bir tanesi de iOS 11 ile birlikte görüntülerdeki format değişikliği konusuydu.

Apple’ın bu format değişikliğinden fazla bahsetmemesine rağmen iOS 11’in beta sürümüyle birlikte en önemli yeniliklerden bir tanesinin de iOS işletim sistemindeki görüntü formatının değişmesi olduğu anlaşıldı. Öye ki ortaya çıkan detaylar, iOS 11’deki yeni dosya sıkıştırma formatlarının daha önceki formatlara kıyasla boyutu %50 azalttığını gösteriyor.

Daha önce iOS işletim sistemi video tarafında h.264 sıkıştırma formatını kullanırken fotoğrafları da JPEG formatında kaydediyordu ancak iOS 11 ile birlikte artık video tarafında HEVC formatına, fotoğraf tarafında ise HEIF formatına geçilecek. Bu yeni nesil görüntü sıkıştırma formatları, görüntü kalitesini bozmadan görüntünün kapladığı boyutu yarı yarıya düşürecek.

Ne yazık ki kullanıcılar iOS 11 ile birlikte tüm görüntülerini hemen bu formata dönüştüremeyecek ancak yeni çekilen görüntüler HEVC ve HEIF formatında kaydedileceği için önceki formatlara göre depolama alanından önemli bir tasarruf sağlayacak. Bu yeni görüntü formatları, özellikle 16GB ve 32GB depolama alanına sahip iPhone kullanıcıları için fazlasıyla işe yarayacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here