Maliye Bakanı Naci Ağbal, dünyaca ünlü alışveriş sitelerine bankalardan gönderilen alışveriş tutarı üzerinden vergi uygulanacağını açıkladı.

Bakan Naci Ağbal aynı zamanda Gelir İdaresi bünyesinde oluşturulacak 200 kişilik ekibin e-ticarete yönelik kargo ve banka hareketleri de dahil bütün işlemleri takip edeceklerini, emlak alım satımındaki fiyatlarla tapu kayıtlarındaki fiyatları da karşılaştıracaklarını açıkladı.


fotoğraf: Maliye Bakanı Naci Ağbal

VATANDAŞ BU VERGİDEN ETKİLENMEYECEK!

Merkezi yurtdışında olan fakat Türkiye’de iş yapan bütün e-ticaret sitelerinin vergilendirilme haklarının Türkiye’de olduğunu söyleyen Naci Ağbal, “Türkiye’den yurtdışına gidecek paradan bankalar aracılığı ile stopaj yöntemi ile para keseceğiz. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Türkiye’de vergi dairesine kayıtlı olan markalar için bu işlem geçerli olmayacak” dedi.

İnternetteki emlak fiyatlandırmaları ile tapudaki fiyatları eşleştireceklerini belirten Ağbal, “1 milyon dolara satıyorum diyor, tapuda 300 bin TL gösteriyor. Mükellefe mektup gönderip, aradaki farkı izah etmesini isteyeceğiz. İzahta bulunamazsa inceleme başlatıp üzerine gideceğiz” diye belirtti.

Paylaş