Dünya Çapında Ağ yani World Wide Web’i insanların hizmetine sunan John Berners-Lee, 30 yıl sonra dünya çapındaki ağın gelişiminden memnun değil. Küresel çapta internetin 30. yıl dönümü anısına Washington Post tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Berners-Lee, internetin “sahtekarlar tarafından kaçırıldığına” işaret etti. Buna ek olarak nefret söylemi, gizlilik sorunları ve yanlış bilgilerin kötü şekilde yayılmasından bahsetti.

Berners-Lee’nin gözlemleri Freedom House tarafından yürütülen araştırmalarla aynı çizgide. Freedom House’un araştırmasına göre internetteki özgürlük seviyesinin son yıllarda kötüleştiği tespit edildi. “İnternette yayılan dezenformasyon ve propaganda kamu alanını zehirledi. Kişisel verilerin dizginsiz toplanması geleneksel gizlilik kavramlarını bozdu. Ve bir ülke topluluğu, geniş kapsamlı sansür ve otomatik gözetim sistemleri modelini benimseyerek dijital otoriterliğe doğru ilerliyor. Bu eğilimlerin bir sonucu olarak, küresel internet özgürlüğü, 2018’de art arda sekizinci kez geriledi ” dendi.

Freedom House’un raporuna göre Çin, 2018’de internet özgürlüğünü en kötüye kullanan ülke. Türkiye de internetin tam özgür olmadığı ülkeler arasında yer alıyor.

Paylaş