İnternet servis sağlayıcıları “kalite tazminatı” ödesin

7 Kasım 2018
321 Görüntülenme

Gazetelere yansıyan ve gözden kaçan bir haber dikkatleri üstüne toplamayı başardı:

EPDK, son 3 yıllık dönemde 13 dağıtım şirketinin, değişik zamanlarda günlük 12 saati aşan sürelerle bildirimli ya da bildirimsiz kesinti yaptıklarını, kalite yönetmeliğini ihlal ettiklerini saptadı. Bu şirketler, ihlal nedeniyle kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL ‘kalite tazminatı’ ödeyecek.

Elektrik piyasasında gerçekten de mükemmel bir dünya varmış. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, elektrik satanlara diyor ki haber vermiş de olsanız, sizin veya başkasının hatası da olsa… Eğer 12 saati aşan bir kesinti yaptıysanız o zaman bunun bedelini ödeyeceksiniz. Hem de öyle hata yapınca devlete ödemek gibi değil, bizzat aboneniz olan vatandaşa ödeyeceksiniz. Ne kadar? Konut olarak kullanılan evlere 50 lira, iş yerlerine 100 lira. Bunun adı ne? Kalite tazminatı.

Oysa internet dünyasında biz bunu nasıl yaşıyoruz? Parasını veriyoruz internetin ama o ay boyunca bağlanmayabiliyor mesela. Kimse size tazminat ödüyor mu? Hayır. Peki internetiniz mahallenizde yapılan çalışmalar yüzünden saatler, hatta günlerce kesiliyor. Kimse size tazminatla geliyor mu? Hayır. İnternetiniz o civardaki birçok insan abandı diye kilobitlere iniyor. Tazminat ödüyorlar mı kalitesiz hizmet için? Hayır.

Ama en önemlisi, 8 megabit internet kullanım parası veriyorsunuz, sizin evinize 3 megabit geliyor mesela. Bunun için size diyorlar ki 8 megabite kadar internet diyoruz. O hiç 8 megabit olmuyor. Ama sizden 60 liraya kadar para almıyorlar, paranın tamamını istiyorlar. Bir de telefon açtığınızda ama siz santrala uzaksınız o yüzden ancak o kadar internet alabilirsiniz yapacak bir şey yok diyorlar. Ama satarken öyle demiyorlar. Dolayısıyla kalite tazminatından bahseden yok.

Elektrik piyasasının yönetilmesini, abonelerine karşı sevgi dolu davranışlarına bayıldım. İnşallah bir gün interneti düzenleyenler de bunu yaparlar.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
38 okunma
38 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
226 okunma
226 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
157 okunma
157 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: