Gazetelere yansıyan ve gözden kaçan bir haber dikkatleri üstüne toplamayı başardı:

EPDK, son 3 yıllık dönemde 13 dağıtım şirketinin, değişik zamanlarda günlük 12 saati aşan sürelerle bildirimli ya da bildirimsiz kesinti yaptıklarını, kalite yönetmeliğini ihlal ettiklerini saptadı. Bu şirketler, ihlal nedeniyle kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL ‘kalite tazminatı’ ödeyecek.

Elektrik piyasasında gerçekten de mükemmel bir dünya varmış. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, elektrik satanlara diyor ki haber vermiş de olsanız, sizin veya başkasının hatası da olsa… Eğer 12 saati aşan bir kesinti yaptıysanız o zaman bunun bedelini ödeyeceksiniz. Hem de öyle hata yapınca devlete ödemek gibi değil, bizzat aboneniz olan vatandaşa ödeyeceksiniz. Ne kadar? Konut olarak kullanılan evlere 50 lira, iş yerlerine 100 lira. Bunun adı ne? Kalite tazminatı.

Oysa internet dünyasında biz bunu nasıl yaşıyoruz? Parasını veriyoruz internetin ama o ay boyunca bağlanmayabiliyor mesela. Kimse size tazminat ödüyor mu? Hayır. Peki internetiniz mahallenizde yapılan çalışmalar yüzünden saatler, hatta günlerce kesiliyor. Kimse size tazminatla geliyor mu? Hayır. İnternetiniz o civardaki birçok insan abandı diye kilobitlere iniyor. Tazminat ödüyorlar mı kalitesiz hizmet için? Hayır.

Ama en önemlisi, 8 megabit internet kullanım parası veriyorsunuz, sizin evinize 3 megabit geliyor mesela. Bunun için size diyorlar ki 8 megabite kadar internet diyoruz. O hiç 8 megabit olmuyor. Ama sizden 60 liraya kadar para almıyorlar, paranın tamamını istiyorlar. Bir de telefon açtığınızda ama siz santrala uzaksınız o yüzden ancak o kadar internet alabilirsiniz yapacak bir şey yok diyorlar. Ama satarken öyle demiyorlar. Dolayısıyla kalite tazminatından bahseden yok.

Elektrik piyasasının yönetilmesini, abonelerine karşı sevgi dolu davranışlarına bayıldım. İnşallah bir gün interneti düzenleyenler de bunu yaparlar.

Paylaş