İnternet servis sağlayıcıları “kalite tazminatı” ödesin

7 Kasım 2018
204 Görüntülenme

Gazetelere yansıyan ve gözden kaçan bir haber dikkatleri üstüne toplamayı başardı:

EPDK, son 3 yıllık dönemde 13 dağıtım şirketinin, değişik zamanlarda günlük 12 saati aşan sürelerle bildirimli ya da bildirimsiz kesinti yaptıklarını, kalite yönetmeliğini ihlal ettiklerini saptadı. Bu şirketler, ihlal nedeniyle kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL ‘kalite tazminatı’ ödeyecek.

Elektrik piyasasında gerçekten de mükemmel bir dünya varmış. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, elektrik satanlara diyor ki haber vermiş de olsanız, sizin veya başkasının hatası da olsa… Eğer 12 saati aşan bir kesinti yaptıysanız o zaman bunun bedelini ödeyeceksiniz. Hem de öyle hata yapınca devlete ödemek gibi değil, bizzat aboneniz olan vatandaşa ödeyeceksiniz. Ne kadar? Konut olarak kullanılan evlere 50 lira, iş yerlerine 100 lira. Bunun adı ne? Kalite tazminatı.

Oysa internet dünyasında biz bunu nasıl yaşıyoruz? Parasını veriyoruz internetin ama o ay boyunca bağlanmayabiliyor mesela. Kimse size tazminat ödüyor mu? Hayır. Peki internetiniz mahallenizde yapılan çalışmalar yüzünden saatler, hatta günlerce kesiliyor. Kimse size tazminatla geliyor mu? Hayır. İnternetiniz o civardaki birçok insan abandı diye kilobitlere iniyor. Tazminat ödüyorlar mı kalitesiz hizmet için? Hayır.

Ama en önemlisi, 8 megabit internet kullanım parası veriyorsunuz, sizin evinize 3 megabit geliyor mesela. Bunun için size diyorlar ki 8 megabite kadar internet diyoruz. O hiç 8 megabit olmuyor. Ama sizden 60 liraya kadar para almıyorlar, paranın tamamını istiyorlar. Bir de telefon açtığınızda ama siz santrala uzaksınız o yüzden ancak o kadar internet alabilirsiniz yapacak bir şey yok diyorlar. Ama satarken öyle demiyorlar. Dolayısıyla kalite tazminatından bahseden yok.

Elektrik piyasasının yönetilmesini, abonelerine karşı sevgi dolu davranışlarına bayıldım. İnşallah bir gün interneti düzenleyenler de bunu yaparlar.

İlginizi çekebilir

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi
24 okunma
24 okunma

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Spotify, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgeleri’nde bulunan 13 ülkede,Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Cezayir,…

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor
28 okunma
28 okunma

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Son günlerde Apple kullanıcılarından ortak bir şikayet geldi: Ortada hiçbir geçerli neden yokken Apple ID hesapları kilitleniyor. Bu, normalde çok…

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin
29 okunma
29 okunma

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus, birkaç hafta önce en son akıllı telefon 6T'yi piyasaya sürdü. OnePlus 6T, kamerasıyla entegre edilmiş…

%d blogcu bunu beğendi: