ICANN‘ın yani kendi deyişleriyle internetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek için birlikte çalışan küresel İnternet topluluğunun denetimi çok yakın bir zamanda Amerika Birleşik Devletleri‘ne geçecek. Peki ‘internetin adres defteri‘ diyebileceğimiz ICANN nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştirmektedir. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmaktadır. (Kaynak)

1999 yılından bu yana ICANN bağımsız olarak çok uluslu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyordu. Yakın bir zamanda ise ABD’nin denetimine geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Birleşik Devletler hükümeti herhangi bir gizlilik ihlalinin söz konusu dahi olmayacağını belirtse de açıkçası çok inandırıcı gelmiyor.

Siber suçlarla mücadelede Amerika’nın elini hayli güçlendirecek olan bu anlaşma’ya tepkiler ise şimdiden başlamış durumda. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu internetin bağımsız olması gerektiği konusunda hem fikir.

Paylaş