Intel’in 24 Yıllık Krallığı Yıkıldı: İşlemci Pazarının Lideri Samsung!

29 Temmuz 2017
60 Görüntülenme

Özellikle Windows işletim sistemli bilgisayarların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok bilgisayara işlemcisiyle güç veren, günümüzde hala bilgisayar pazarında işlemcileriyle söz sahibi olan Intel, işlemci pazarındaki 24 yıllık tahtından indi. Intel’i tahtından indiren ise Samsung oldu.

Ayrıca Okuyun: Devlerin Kavgası: Intel, Haksız Rekabet Gerekçesiyle Qualcomm’u Dava Etti

2017’nin 2.çeyrek raporlarının açıklanmasıyla birlikte Samsung, 24 yıldır sektörün zirvesindeki isim olarak konumlandırılan Intel’i geride bırakarak genel toplamda işlemci pazarının lideri olmayı başardı. İki şirket arasında yaşanan ciro bazlı zirve yarışında 2017’nin 2.çeyreğinde Samsung işlemci pazarı için 7.2 milyar dolar kâr açıklarken Intel’in kârı ise 3.8 milyar dolar oldu. Şirket bu başarısını özellikle mobil cihazlar ve giyilebilir teknoloji ürünleri için ürettiği güçlü işlemcilerle sağlarken Intel ise mobil işlemci pazarında başarı elde edememişti.

Intel’de mevcut durum ne?

Yeni nesil işlemci teknolojilerini yakalayamayan ve bir türlü mobil cihaz pazarında işlemcilerini doğru bir şekilde konumlandıramayan Intel, günümüzde hala bilgisayar pazarını domine eden işlemci üreticisi konumunda yer alıyor ama yine de şirket bu tarafta da eskisi gibi rakipsiz değil.

Intel’i bilgisayar işlemcileri alanında da zor duruma sokan iki güçlü rakibi bulunuyor; AMD ve Qualcomm. AMD, özellikle Ryzen serisi işlemcileriyle performans canavarı bilgisayarlarda Intel’e rakip olarak yer alırken Qualcomm ise mobil için geliştirdiği güçlü işlemcilerini ARM tabanlı cihazlarla uyumlu hale getirerek günlük bilgisayarların içine girmeyi hedefliyor.

Eğer AMD ve Qulacomm, bu alanda da Intel’i geride bırakmayı başarırsa; ne yazık ki yılların işlemci devi farklı alanlara yönelmek zorunda kalacak.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
204 okunma
Sektörel
204 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
93 okunma
Sosyal Medya
93 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
92 okunma
Mobil
92 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap