The Information’da yayınlanan bir rapora göre, Facebook yöneticileri geçen yıl Instagram’daki reklam oranlarının sayısını “iki katına çıkarmaları” talimatını verdi.

Rapor, Facebook’un son iki yıl içinde Instagram üzerinde daha fazla kontrol sağlamasının, şirketin uygulamayı yeniden adlandırma ve trafiğiyle uğraşma planını da içeren pek çok yolunun ayrıntılı bir şekilde incelemesini sunuyor. Ancak en dikkat çekeni, Facebook yöneticilerinin Instagram’ın reklam ekibine, “geçen yılın sonuna doğru” uygulamasındaki reklam sayısını ciddi şekilde artırmalarını söylemiş olması.

Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan bir şirket kazanç çağrısı sırasında, Mark Zuckerberg, Instagram’ın Keşfet bölümünü, uygulamanın reklam yükünü artırmak için bir “fırsat” olarak tanımladı. Instagram, reklamlara, uygulamanın Haziran ayında hala reklam içermeyen tek büyük bölümü olan Keşfet’e eklendi .

Fotoğraf uygulamasının iki kurucusunun geçen yıl aniden istifa etmesinden bu yana Facebook ve Instagram arasındaki gerginlikle ilgili bir dizi rapor yayınlandı.

Instagram’a 2015 yılında reklam özelliğini getiren Facebook, tüm tartışmalara ve eleştirilere rağmen 2018’de Instagram’dan 9 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı

Paylaş