Her biri milyonlarca Instagram takipçisine sahip James Charles ve Zach Clayton dahil olmak üzere popüler YouTube içerik oluşturucuları, konuyla ilgili tweetler atmaya başladı. Ariana Grande ve Selena Gomez gibi ünlüler de dahil olmak üzere diğer popüler Instagram kullanıcıları milyonlarca insanın takipçileri listelerinden uçtuğunu gördü.

Instagram, Twitter hesabından konuyla ilgili “Bazı kişilerin takipçi sayısındaki değişim sorununun farkındayız. Sorunu olabildiğince çabuk çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Fast Company’den çıkan bir raporda, “Instagram, şirketin gerçek olmadığına inandığı milyonlarca hesabı kaldırmak için harekete geçti.” dedi.

Instagram da dahil olmak üzere pek çok şirket spam veya etkin olmayan hesapları kaldırmak için kullanıcı tabanlarında taramalar yapıyor. Şirket, Kasım ayında platformdaki gerçek olmayan hesapların sayısını azaltarak büyüdüğünü açıkladı.

Kasım ayında çıkan bir blog yazısında, “Popülerliklerini arttırmak için üçüncü taraf uygulamaları kullanan hesaplardan gelen gerçeksiz beğenileri, takipleri ve yorumları kaldırmaya başlayacağız. Bu hizmetleri kullanan hesapları tanımlamak ve gerçek dışı etkinliği kaldırmak için makine öğrenme araçları geliştiriyoruz.” deniliyordu.

Güncelleme: Türkiye’deki bazı fenomen isimler takipçilerinin yavaş yavaş geri dönmeye başladığını bildirdi. Konuyla ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Paylaş