Yaklaşık sekiz yıldır sadece fotoğraf ve video paylaşımına izin veren günümüzün en popüler sosyal ağı Instagram, kurulduğundan bugüne başka bir hesap tarafından paylaşılan içerikleri kendi hesabınızda paylaşmanıza izin vermiyordu. Instagram her ne kadar diğer hesapların gönderilerini kendi profilinizde paylaşmanıza elverişli olmasa da üçüncü şahıslar tarafından geliştirilen “Repost” uygulamaları, bu eksikliğe bir çözüm olarak geliştirilmişti.

Bir süredir Instagram’ın platformuna dahili olarak başka bir hesabın gönderisini kendi hesabında paylaşma özelliğini eklemek için çalıştığıyla ilgili söylentilerin ardından The Verge, yayınladığı raporda Instagram’ın “Regram” isimli yeni bir özelliğine değindi. Verge’e göre Instagram gönderilerinin sağ altında bulunacak olan Regram butonu tıpkı Twitter’ın “retweet” ya da Facebook’un “paylaş” özelliği gibi işleyecek. Kullanıcılar, Instagram’daki gönderileri kendi hesapları üzerinden paylaşabilecek ve paylaşılan gönderinin altında gönderiyi Instagram’a ekleyen kişinin profiline yer verilecek.

Regram özelliği daha önce hikayelerde gönderi paylaşma olarak sızdırılmıştı

Ortaya çıkan raporlara göre Instagram’ın çok yakında normal ana akışta yer alan gönderileri paylaşmak üzerine kurgulayacağı Regram sistemi, ilk kez geçtiğimiz aylarda “Başkasının Instagram gönderilerini kendi hikayen üzerinden paylaşma” olarak ortaya çıkmıştı. Instagram, her ne kadar hikayelerde gönderi paylaşma özelliğini hayata geçirmiş olsa da Regram isminin daha önce de paylaşılan sızıntılarda anılması, Verge tarafından paylaşılan bilgileri destekler nitelikte.

Paylaş