Alex Jones ve diğer aşırı sağcıları yasakladıktan kısa süre sonra Instagram, hesabın kaldırılması için yeni bir politika üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Şirketten Engadget’e yapılan açıklamaya göre, bu yeni kurallar çok yakında yürürlüğe girecek. Kurallar, bir hesap uygulamasından ne zaman kaldırılması gerektiğini Instagram’ın nasıl belirleyeceğini değiştirecek.

Instagram, mevcut politikası gereği bir hesabı kapatmadan önce bir kişiye belli bir oranda kural ihlalinde bulunma imkanı tanıyor. Ancak şirkete göre, bu durum çok sık paylaşım yapan kullanıcılar için ekstra bir müsamaha gösterilmesine neden oluyor.

Ama bu değişmek üzere! Instagram, yeni politikasıyla, hesapların açıklanmayan miktarda ihlal ve açıklanmayan bir zaman penceresinden sonra kaldırılacağını söyledi. Instagram’da ne sıklıkta (veya sık sık) gönderdiklerine bakılmaksızın, her kullanıcı için aynı durum söz konusu olacaktır.

Şirket hesap kapatmadan önce yapacağı uyarı sayıları konusunda kesin bir bilgi vermedi. Çünkü kötü oyuncuların sistemden yararlanmasını istemiyor.

Yine de Instagram, yeni kurallar dizisinin topluluk kurallarını daha tutarlı bir şekilde uygulamasına izin vereceğine inanıyor. Ancak durumun böyle olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek.

Instagram yakında  kullanıcıların kaldırılan paylaşımlarına yönelik itirazların uygulamanın içinden yapılacağına izin verecek. Bu çabalar şirketin Instagram’yı daha güvenli hale getirme planının bir parçası.

Paylaş