Akıllı telefonların kamera yeteneklerinin gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte arkaplanı blurlayarak sizi ya da herhangi bir nesneyi öne çıkarabildiğiniz portre modu yeni nesil telefonların çoğunda yer alıyor. Öyle ki daha önce çift kameranın sağladığı derinlikle başlayan portre modundaki fotoğraflar artık yazılım desteğiyle tek bir kamerayla dahi kaliteli bir şekilde çekilebiliyor.

Hal böyle olunca her ne kadar Instagram duvarımız portre modunda çekilmiş fotoğraflarla dolup taşsa da Instagram uygulaması dahili olarak arkaplanı blurlayabildiğiniz fotoğrafları çekmenize imkan tanımıyordu. Ortaya çıkan haberlere göre Instagram, yakında yayınlanacak yeni bir güncellemeyle birlikte artık portre modunda arkaplanın blurlandığı fotoğraflar çekebilecek.

Instagram portre modunda fark yaratmak istiyor

Akıllı telefonların standart kamera uygulamaları da portre modunda fotoğraflar çekebildiği için Instagram, varsayılan özelliklerden farklı yetenekleri de kullanıcılarına aktarmak istiyor. Bu nedenle Instagram’ın portre modu sadece klasik fotoğraf çekimlerinde değil Boomerang ve Hyperlapse servislerinde de aktif olacak. Böylelikle kullanıcılar boomerang ya da hyperlapse çekerken de bu özellikten yararlanabilecekler.

Aynı zamanda Instagram’ın portre modu özelliğinin yazılımı dahili olarak portre modunu desteklemeyen telefonlarda da kullanılabilir olacağı düşünülüyor.