Instagram Tersine Devrimler mi Yapıyor?

16 Ekim 2016
331 Görüntülenme

Tekno Safaride yazmaya başlayalı neredeyse 2 ay oldu, dün ilk kez köşe yazmanın dışında bir haber yazdım: Instagram Artık Windows 10’lu PC ve Tabletlerde. Tabii içeriği haber olarak girince bana yorum yapacak alan kalmadı. Madem burada bir köşem ve Instagram’a söyleyecek iki çift lafım var, o zaman buralarda yazayım diyeceklerimi. Okuyor musun Zuck?

Masaüstü’den Mobile Geçiş

Ben bilgisayarla ilk tanıştığımda cep telefonu ancak zenginlerin ya da iş için ihtiyacı olanların oyuncağıydı. Önceki nesilden bahsetmiyorum bile. Cep telefonundan internete girmekse bir hayaldi. Neden sonra WAP alt yapısı geldi. Bunu GPRS, Edge, 3G, 3.5G, 4G vs. izledi. Ücretli, ücretsiz kablosuz ağlar etrafımızı donattı; cep telefonları artı bir tür cep bilgisayarına dönüşüp telefon görüşmesi yapabilmeleri bir ek özellik oldu.

Web siteleri, uygulamalar da bu değişimle ve kullanıcıların isteği doğrultusunda mobile doğru evrildi. Ben hala bilgisayardan uzakken, neredeyse tablet boyutunda cep telefonumda kendimi köşeye sıkışıp hiçbir şey yapamaz hissederken, yeni nesilin örneğin web sitelerine mobilden giriş oranı %70-80’leri bulabiliyor.

Bu yüzden artık tüm internet servisleri mobil öncelikli veya mobil uyumlu tasarlanıyor. Bakmak istediğiniz bir web sitesinin cep telefonunuzda doğru açılmaması sizi delirtmiyor mu? Peki ya tersi?

Instagram Ne Yaptı?

Instagram, sadece mobile odaklanarak çıkan ilk büyük sosyal medya uygulaması oldu. “Ben sadece cep telefonlarında varım ve sadece cep telefonuyla çektiğiniz fotoğraflar için uygunum. O kadar mobil odaklıyım ki, fotoğrafları 640×640 piksele kadar küçültürüm, zum bile yapamazsınız. Kalitesizlikten ölün” dedi. Ve bu haliyle oldukça büyük başarı elde etti ve bence bunu hak etti.

Sonra Ne Oldu?

Daha sonra Facebook’un satın aldığı Instagram tamamen mobil odaklı olmaktan vazgeçip web sitesini de açtı. Web sitesindenden yeni Instagram’a fotoğraf paylaşmak mümkün olmadığı gibi, sonradan eklenen direkt mesaj ve stories (hikayeler) özelliklerini de web sitesine yansıtmadı. Yine de bu hareket Instagram’ın kendi sabitleri üzerine ilk devrimi olmuştu. Bu arada 2015 ortalarında fotoğraf boyutunu da 1080×1080 piksele çıkaran Instagram bize piksel saydırmaktan da bir nebze olsun vazgeçti.

Yalnız bir terslik var: Herkes yüzünü mobile dönerken, Instagram devrimini aksi yönde gerçekleştiriyordu.

Şimdi Ne Oldu?

Instagram web sitesinde hala bir iyileştirmeye gitmese de, yayınladığı yeni Windows 10 uygulamasıyla bilgisayarlarımıza geldi. Biliyorsunuz, Windows 10 tablet ve PC’ler için aslında tek bir işletim sistemi. Tüm cihazlarda hem masaüstü hem de tablet modunda çalışabiliyor. Aynı şekilde bir Windows 10 uygulaması hem PC’de hem de tablette çalışabiliyor.

Instagram yeni Windows 10 uygulamasıyla yeni fotoğrafpaylaşma hariç tüm özellikleriyle bilgisayarlarımıza geldi. Tablet cihazlarda ise fotoğraf çekme ve paylaşma özellikleri de çalışır durumda. Üstelik gelen bildirimleri uygulamayı açmadan, Windows 10’un bildirim ekranında görebiliyoruz.

Yani Instagram mobilden masaüstüne doğru giden tersine devriminde büyük bir adım daha attı.

Yarın Ne Olur?

Görünen o ki Instagram fotoğraf paylaşma hariç masaüstüne iyice yerleşecek. Aynı uygulama tablet cihazlarda fotoğraf çekip paylaşabildiğine göre, mesela web kameramızı “arka kamera” olarak gösterebildiğimiz küçük “hack”lerle masaüstünde de kullanılabilir hale gelecektir. Kısa süre sonra da Instagram yeni bir devrimle bu özelliği “hack”e ihtiyaç duymayacak şekilde herkese açar.

Zaten kullanıcılar çok uzun zamandır fotoğraf makineleriyle çektiği fotoğrafları hatta fotoğraf olmayan görselleri Instagram’da paylaşıyor. Neyin inadı bu Zuck?

Gelecekte Ne Olur?

Benim Instagram üzerine gelecek öngörüm şu: Masaüstü kullanımı %2’lere kadar düştüğünde Instagram mobil uygulamasını kapatır ve yalnızca masa üstünde çalışır, yalnızca web kamerası ile çekilen fotoğrafları kabul eder hale gelir.

iPhone mu la bu Windows 10?

Instagram Windows 10 uygulamasının menüleri nedense iOS’tan kopya olmuş. Windows içinde küçük bir iPhone deneyimi yaşatıyor. Neden Zuck? Tasarımcı son gün istifa mı etti?

istaiphone

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: