Instagram’ın bir sonraki siber zorbalık düzeltmesi yapay zeka işaretli yorumlar ve kullanıcıların hesaplarını halka açık bir şekilde yorum yapmalarını engelleme yeteneği şeklinde geliyor.

Ekip, kullanıcılara bir kullanıcının hesaplarını temelde “yasaklama” yetkisi verecekleri bir test başlatıyor. Bu da hesap sahibinin başka bir kullanıcıyı “kısıtlayabileceği” anlamına geliyor. Kullanıcı yorumlarını yalnızca kendilerine görünür kılıyor. Ayrıca hesap sahibinin Instagram’da ne zaman aktif olduğunu veya doğrudan bir mesaj okuduklarını da gizliyor.

Şirket ayrıca, potansiyel olarak rahatsız edici yorumları işaretlemek ve yorumu yazan kişiye bu yorumu paylaşma konusunda emin olup olmadığını sormak için yapay zekada faydalanacak yeni bir özelliğini de duyurdu.

Instagram testler sırasında bu uyarıyı gören bazı kullanıcıların saldırgan yorumlarını paylaşmaktan vazgeçtiğini belirtti. Bu konuda şimdilik somut bir istatistik vermek mümkün olmasa da, Instagram’ın insanları biraz daha düşünmeye sevk etmesinin bile iyi bir şey olduğu söylenebilir.

Instagram, siber zorbalık içeren yorumları otomatik olarak izleyen rahatsız edici yorum filtresi de dahil olmak üzere, zorba odaklı birçok özelliği test ediyor. Şirket benzer bir filtreyi fotoğraflar ve fotoğraf altı açıklamaları için de kullanıyor

Paylaş