Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran yeni bir uygulama içi hesap kurtarma işlemini test ediyor. Şu anda, e-postayı beklemeniz veya bir destek formu doldurmanız gerektiğinde, güncellenmiş yaklaşım, farklı türden bilgi istemek için uygulamayı kullanıyor (orijinal e-posta adresiniz veya telefon numaranız gibi). Ardından, seçtiğiniz iletişim bilgilerine altı haneli bir kod gönderiliyor ve Instagram, bilgisayar korsanlarının hesabınızı farklı bir cihazdan ele geçirmeleri için e-posta veya telefon numarası kodlarını kullanmalarını engelliyor.

Bu yeni yöntem, davetsiz misafir kullanıcı adı ve iletişim verilerini değiştirmiş olsa bile hesabınızı kurtarmanızı sağlıyor. Instagram’ın belirttiğine göre hesabı ele geçiren kişi kullanıcı adını değiştirse bile yeni yöntemle hesabınızı geri alabileceksiniz. Ayrıca Instagram kullanıcı adı çalınması konusunda da yeni bir özelliğe sahip.

Kullanıcı adı kilitlemesi, şu anda tüm Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor ve  ve iOS kullanıcılarına da dağıtıldı. Uygulama içi kurtarma işlemlerinin ne zaman yaygın olacağı ise belli değil.

Zamanlama hayati olabilir. Instagram hesap güvenliği, açığa çıkmış şifreler ve artan saldırı girişimleri geç kalınan bir nokta oldu. Bu, hesap çalınmalarını engellemeyecek, ancak mevcut kurtarma yaklaşımındaki güvenlik açıklarından yararlanmayı amaçlayanları caydırabilir.

Paylaş