Instagram, aşılarla ilgili sürekli yanlış bilgi veren hashtag’ler için arama sonuçlarını gizleyecek. Şirket, bugünden itibaren, insanlara aşıyla ilgili yanlış bilgiler veren hashtag’lere erişimi engellemeye başlayacak.

“Instagram’ın kamu politikalarının başındaki isim Karina Nweton “Eğer hasthtag #aşı1234’se ve hashtag altında ciddi bir yanlış bilgilendirme varsa hashtag’i tamamen kapatıyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, Hastalık Kontrol Merkezleri ve benzeri kuruluşlar tarafından yanlış olduğu doğrulanan bilgiler platformdan kaldırılacak. Şirket, aşı karşıtı görüşlerini ifade eden ancak yanlış olduğu doğrulanmayan diğer bilgilerin platformda kalmasına izin verilebileceğini söyledi.

Instagram, bu işlemi yanlış bilgilendirme politikası altında makine öğrenmesiyle birlikte yapacak. Bir hasthtag’de bulunan paylaşımların büyük bir kısmı konu hakkında yanlış bilgilendirmeye sahipse hashtag’in tamamına erişim engellenecek.

Instagram ayrıca, konuyla ilgili yüksek kaliteli bilgiler arayanlar için bir pop-up mesajı çıkarmayı planlamaktadır. Şirket, mesajın ifadesini henüz tamamlamadığını, ancak kısa süre sonra kullanıma sunmayı umduğunu söyledi.

Paylaş