Robot kavramı 1900’lü yıllardan bu yana her daim hayatımızın bir parçası. Hep bir felaket hep bir kötülük hep bir zarar verecek şekilde kaldı kafamızda. Neden öyle? Çünkü bir tane filmde de şöyle insan evladı kendini iyiliğe adamış robot seyredemedik ki ağız tadıyla… İyi robotlar olsa da en az on katı kötü robotla çevrili oluyorduk filmlerde.

Son yıllarda robot teknolojisi zıplatan çok önemli gelişmeler oldu ki bunun sebeplerinin başında elbette onlar akıl ve fikirlerinin yükselmesini sağlayacak yazılım altyapısı geliyor. Biz ona akıl verecek doğru yazılımları kodlamayı öğrendik. Ama en önemlisi biz ona bizim verdiğimizden daha fazlasını öğrenebilecek yeteceği verdik.

Geçtiğimiz günlerde Tansu Yeğen bizi UIPath isimli bir şirket toplantısına çağırdı. Merakla gittiğimizde iş yeride hayatı kolaylaştıracak robotlar çıktı karşımıza. Hayır size çay getiren insansı robotlar değil, bilgisayarın içinde sizin elinizi alacak, sizi günlük aptal işler silsilesinden kurtacak akıllı robotlardan bahsediyoruz.

Öncelikle Tansu Yeğen için küçük bir parantez açayım. Benim bilişim dünyasında ayırdığım önemli isimlerden biridir. Neredeyse kariyerinin başından bu yana onun çalıştığı her işi izleme fırsatı buldum. Bilgisayar rekor düzeyde satarken oradaydı, Microsoft dünya üstünde hakimiyet kurup ortalığı kasıp kavururken oradaydı. Sonra Apple sazı eline alıp dünya lideri olmaya karar verdiğinde orada çalıştı. Ardından Turkcell, kendi için en önemli operasyonlardan biri olarak Ukrayna’da kurduğu GSM şirketinin başına geçirdi onu GSM’in dünyayı yıktığı dönemlerde. Son olarak Samsung artık siz çekilin ben dünya lideri olacağım dediğinde Türkiye operasyonunun başında gördük Yeğen’i. Oradan ayrılma kararını öğrendiğimde açıkçası “daha nereye gidebilir bunun üstüne” sorusu yaktı beynimi. Gördüm ki daha iyisi de varmış. Onun oraya gittiğini gördüğüm için bu konuya daha büyük iştahla eğiliyorum. Anlıyorum ki arka arkaya gelen başarılardan sonra artık kendiyle yarışmaya başladı.

1 2 3
Paylaş