İngiltere’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geliyor

Prodüksiyondan askeri faaliyetlere kadar birçok farklı alanda kullanılan drone’lar, artık günümüzde fazlasıyla yaygın hale gelmesi ve zaman zaman tehlikelere yol açabilecek güçlü araçlar olmasıyla birlikte birçok ülkede tıpkı araçlar gibi kayıt zorunluluğu ve ehliyet gerektiriyor.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’de de drone’lara kayıt zorunluluğu gelmiş ve 500 gramın üstündeki tüm drone’ların resmi kaydının yapılması gerektiği belirtilmişti. Ayrıca profesyonel drone sahipleri, drone’ları ile uçuş yapabilmesi için önceden uçuş yapacağı bölgeyi ilgili kuruma belirtmesi gerekiyordu. ABD ve Türkiye gibi birçok ülkeden sonra İngiltere’de de drone’lara kayıt zorunluluğu geliyor.

Artık İngiltere’deki drone sahipleri de sahip oldukları drone’larını resmi olarak ilgili devlet kurumuna kaydettirmek zorunda kalacak ve drone ehliyeti olmayan kişiler profesyonel drone’lar ile uçuş yapamayacak. İngiltere’de drone’ların kayıt için zorunlu olması içinse 250 gramın üstünde bir ağırlığa sahip olması gerekiyor.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here