İngiltere’de 2040 Yılı İtibariyle Dizel ve Benzinli Araç Satılmayacak

Hibrit motorların gittikçe gelişmesi ile daha da cazip bir hale gelen elektrikli otomobiller daha az maliyetli olmasının yanı sıra çevre kirliğinin de azalmasına neden olduğundan çoğu ülke için oldukça büyük bir önem taşıyor. Geçtiğimiz ay Fransa’da alınan bir kararla bu konuda işler oldukça ciddiye bindi. Fransa’nın aldığı karar 2040 yılı itibariyle ülkede dizel ve benzinli otomobil satılmayacağı yönündeydi. Ardından İngiltere’de de aynı karara karar verildi. İngiltere’nin aldığı karara göre de 2040 yılı itibariyle İngiltere’de benzinli ve dizel araç satışı yapılmayacak.

Dizel ve benzinli araçların satışının yasaklanması kararını vermesindeki önceliğinin havanın daha da temiz bir hale gelmesi olan İngiltere aynı zamanda bu strateji altında yerel yönetimin yolların ve trafik ışığı düzenlerinin değiştirmesi, otobüslerin modernize etmesini öngörüyor. Bu sayede emisyonun azaltılmasının yanı sıra verimliliğin arttırılması planlanıyor.

İngiltere’de 2040 yılı öncesinde isteyen herkes istediği benzinli ya da dizel aracı satın alabilecek. Almak isteyenler daha fazla vergi ödeme gibi almamaya teşvik eden durumlarla karşılaşmayacak.

İngiltere’de alınan bu kararla otomotiv piyasasının büyük bir değişime uğraması İngiltere’nin zaten Aston Martin ve Jaguar gibi markalarının çoktan elektrikli araçlara yoğunlaşmış olması sebebiyle pek de zor olmayacak gibi gözüküyor. İlerleyen dönemde diğer ülkelerinde İngiltere’de alınan karar kadar ağır olmasa da ciddi kararlar alacağı düşünülüyor.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here