Geçtiğimiz günlerde çevreyi daha iyi korumak amacıyla 2040 yılından itibaren fosil yakıtlı araçları yasaklayacak İngiltere, çevreyi korumak amacıyla daha bir çok yenilik yapacağını belirtmişti. İngiltere’nin bu konuda yürüttüğü çalışmalardan en son tartışma konusu olan konu yollardaki kasislerin kaldırılmasının çevreye nasıl bir etkisi olacağı herkes için merak konusu oldu.

İlk olarak 1970’li yıllarda trafikteki insanların hayatını kurtarmak amacıyla çıkarılan kasislerin araçları yavaşlatıp tekrardan hareket ettirmesinin hava kirliliğini 2 kat arttırdığı ortaya çıktı. Londra Imperial College yapılan bir araştırmada ise bu kasislerin dizel otomobillerin sürat teknelerine oranla yüzde 98 daha fazla azot dioksit ürettiği ortaya çıktı.

Çevre kirliliğinin yanı sıra insanları strese soktuğu tespit edilen kasislerin kaldırılıp kaldırılmayacağı halen daha tartışma konusu olduğu İngiltere’nin net bir karara ne zaman varacağı henüz elli değil fakat kaldırılma ihtimali şu an da biraz daha fazla gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here