İlk Kısa Mesaj 25. Yaşını Kutluyor!

4 Aralık 2017
187 Görüntülenme

Günümüzde her ne kadar yapay zeka, arttırılmış gerçeklik ve blockchain gibi devrimsel teknolojileri konuşsak da tüm dünyayı etkileyen ilk kısa mesaj, sadece çeyrek asır önce gönderilmişti.

2 Aralık 1992 tarihinde Londra’daki Vodafone ofisinde çalışan 22 yaşındaki genç bir mühendis geliştirdiği sistemle insanların telefonlarından mobil şebekeyi kullanarak yazılı iletiler almasını başardı. Bilgisayar üzerinden bir telefona gönderilen kısa mesajda ise “Merry Christmas” yazıyordu.

1992 yılında Vodafone’un geliştirdiği önemli teknolojilerle birlikte günlük hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanan kısa mesaj ya da bildiğimiz adıyla SMS, 1993 yılında ise ilk kez Nokia SMS gönderilebilen telefonlarını piyasaya sürdü. Takvimler 1999’u gösterdiğinde ise Vodafone’un ortaya çıkardığı kısa mesaj teknolojisini onlarca telekom operatörü dünyanın dört bir yanında kullanmaya başladı.

SMS hayatımızdan çıkıyor

Özellikle 2000’li yıllarda iletişimin en önemli özelliklerinden biri olan kısa mesajlar, internetin yaygınlaşması ve güçlü şebekelerle neredeyse tüm telefonların akıllanarak internete bağlanmasıyla birlikte hayatımızdan çıkıyor.

Artık neredeyse güvenlik doğrulaması ve şirketlerin bilgilendirme amacıyla gönderdiği SMS’ler dışında, internet bağlantısına sahip olan insanlar SMS kullanmaya ihtiyaç duymuyor.

SMS’in mucidi Vodafone ise tıpkı çeyrek asır önce SMS’te yaptığı gibi geleceğin teknolojilerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Vodafone, Huawei ile yaptığı iş birliği sayesinde 5G teknolojisindeki en önemli bant genişliğini ilk test eden operatör olmuştu.

İlginizi çekebilir

Drone almak için bilmeniz gerekenler
22 okunma
22 okunma

Drone almak için bilmeniz gerekenler

Murathan Aksöz - 19 Kasım 2018

İlk olarak hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yarış cihazı toplayıp akrobasi çekimleri mi yapacaksınız yoksa sadece fotoğraf ve…

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor
125 okunma
125 okunma

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor

Serhat Ayan - 16 Kasım 2018

Youtube, şarkıcıların resmi sayfalarının bulunamıyor olmasını kendine konu yaparak bunun için bir çözüm geliştirmiş. Bunu da sayfalarında bize şu şekilde…

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!
149 okunma
149 okunma

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!

Eren Mutluay - 15 Kasım 2018

Çağatay Ulusoy'un başrolünü oynadığı, yönetmenliğini Baskın ve Housewife filmlerinden tanıdığımız Can Evrenol'un üstlendiği Netflix'in ilk Türk yapımı dizisi Hakan: Muhafız'dan…

%d blogcu bunu beğendi: