İlk Kısa Mesaj 25. Yaşını Kutluyor!

4 Aralık 2017
149 Görüntülenme

Günümüzde her ne kadar yapay zeka, arttırılmış gerçeklik ve blockchain gibi devrimsel teknolojileri konuşsak da tüm dünyayı etkileyen ilk kısa mesaj, sadece çeyrek asır önce gönderilmişti.

2 Aralık 1992 tarihinde Londra’daki Vodafone ofisinde çalışan 22 yaşındaki genç bir mühendis geliştirdiği sistemle insanların telefonlarından mobil şebekeyi kullanarak yazılı iletiler almasını başardı. Bilgisayar üzerinden bir telefona gönderilen kısa mesajda ise “Merry Christmas” yazıyordu.

1992 yılında Vodafone’un geliştirdiği önemli teknolojilerle birlikte günlük hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanan kısa mesaj ya da bildiğimiz adıyla SMS, 1993 yılında ise ilk kez Nokia SMS gönderilebilen telefonlarını piyasaya sürdü. Takvimler 1999’u gösterdiğinde ise Vodafone’un ortaya çıkardığı kısa mesaj teknolojisini onlarca telekom operatörü dünyanın dört bir yanında kullanmaya başladı.

SMS hayatımızdan çıkıyor

Özellikle 2000’li yıllarda iletişimin en önemli özelliklerinden biri olan kısa mesajlar, internetin yaygınlaşması ve güçlü şebekelerle neredeyse tüm telefonların akıllanarak internete bağlanmasıyla birlikte hayatımızdan çıkıyor.

Artık neredeyse güvenlik doğrulaması ve şirketlerin bilgilendirme amacıyla gönderdiği SMS’ler dışında, internet bağlantısına sahip olan insanlar SMS kullanmaya ihtiyaç duymuyor.

SMS’in mucidi Vodafone ise tıpkı çeyrek asır önce SMS’te yaptığı gibi geleceğin teknolojilerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Vodafone, Huawei ile yaptığı iş birliği sayesinde 5G teknolojisindeki en önemli bant genişliğini ilk test eden operatör olmuştu.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
113 okunma
Mobil
113 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
277 okunma
Huawei
277 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
96 okunma
Sektörel
96 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…

Yorum yap