İlk iPhone prototipi ortaya çıktı

Steve Jobs’un geliştirme süreci sonrasında satışa sunduğu ilk iPhone prototipi gün yüzüne çıktı.

20 Mart 2019
84 Görüntülenme

Apple’ın o dönemki CEO’su Steve Jobs, 9 Ocak 2007’de orijinal iPhone’u tanıttığında “İki buçuk yıldır dört gözle beklediğim bir gün” demişti.

Apple iki buçuk yıl boyunca iPhone’u gizlice geliştirmişti ve şirket içindeki birçok kişi için cihaz yalnızca “M68” ve “Purple 2” kod adları ile tanınıyordu. Apple, iPhone’la herkesi şaşırtmaya odaklanmıştı. Orijinal telefonun geliştirilmesinde çalışan mühendislerin çoğu bile onun neye benzeyeceğini bilmiyordu.

Apple, iPhone’un neredeyse tüm parçalarını içeren ve büyük bir devre kartına yayılmış özel prototip geliştirme panoları oluşturdu. Anonim kalmak isteyen bir kaynak olan Red M Sixty sayesinde, 2006 / 2007’den itibaren orijinal iPhone M68 prototip panosuna ulaşıldı.

Bu anakart ilk defa halka açıklandı ve Apple’ın orijinal iPhone’u nasıl geliştirdiğini gösteren, bilgisayar tarihinin önemli bölümüne tarihsel bir bakış sunuyor.

İlk bakışta, kırmızı iPhone M68 prototip kartı, 10 yıldan daha uzun bir süre önce PC içinde bulacağınız bir anakart gibi görünüyor. Kabaca aynı boyutta, ancak bileşenler biraz farklı.

İşlemciyi veya bellek öbeklerini soğutmak için dev bir fan bulunmamakla birlikte, prototip bazı eski bileşenleri eski PC donanımlarıyla paylaşıyor. iPhone’un Apple’ın 30 pinli konektörünü kullanması nedeniyle iPod aksesuarlarını test etmek için kullanılan konektör ve bağlantı için LAN bağlantı noktası bile var. İki Mini USB konektörü, ana iPhone uygulama işlemcisine ve telsize (temel bant) erişmek için mühendisler tarafından kullanılan, kartın kenarını çevreliyor. Apple mühendisleri bu Mini USB bağlantı noktalarını, ekranı görmeden cihazı kodlamak için kullanabilir. Apple, iPhone’un işletim sistemini çalıştırabilmek için Samsung’un 620 MHz ARM işlemcisini kullandı.

Bu prototip, her gün milyonlarca insanın cebinde taşıdığı bir cihaz yaratmaya başlayan devasa iş ve gizliliğin büyük bir hatırlatıcısı.

İlginizi çekebilir

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik
59 okunma
59 okunma

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Facebook bu nedenle 3 milyar dolarlık bir fon oluşturduğunu, kesilecek cezanın 5 milyar doları bulabileceğini duyurdu. ABD Federal Ticaret Komisyonu…

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi
40 okunma
40 okunma

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Nisan ayında Galaxy Fold'un örnek modelini inceleyenlerden bazıları telefonun ekranının birkaç gün içinde kırıldığını söylemişlerdi. Daha önce ise Samsung'un son…

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak
61 okunma
61 okunma

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Şirket, "Buradaki hedefimiz sizi YouTube'ta izlemeyi seçtiğiniz haber içeriği kaynaklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak, daha fazla bilgi ile donatmak"…

%d blogcu bunu beğendi: