Apple’ın o dönemki CEO’su Steve Jobs, 9 Ocak 2007’de orijinal iPhone’u tanıttığında “İki buçuk yıldır dört gözle beklediğim bir gün” demişti.

Apple iki buçuk yıl boyunca iPhone’u gizlice geliştirmişti ve şirket içindeki birçok kişi için cihaz yalnızca “M68” ve “Purple 2” kod adları ile tanınıyordu. Apple, iPhone’la herkesi şaşırtmaya odaklanmıştı. Orijinal telefonun geliştirilmesinde çalışan mühendislerin çoğu bile onun neye benzeyeceğini bilmiyordu.

Apple, iPhone’un neredeyse tüm parçalarını içeren ve büyük bir devre kartına yayılmış özel prototip geliştirme panoları oluşturdu. Anonim kalmak isteyen bir kaynak olan Red M Sixty sayesinde, 2006 / 2007’den itibaren orijinal iPhone M68 prototip panosuna ulaşıldı.

Bu anakart ilk defa halka açıklandı ve Apple’ın orijinal iPhone’u nasıl geliştirdiğini gösteren, bilgisayar tarihinin önemli bölümüne tarihsel bir bakış sunuyor.

İlk bakışta, kırmızı iPhone M68 prototip kartı, 10 yıldan daha uzun bir süre önce PC içinde bulacağınız bir anakart gibi görünüyor. Kabaca aynı boyutta, ancak bileşenler biraz farklı.

İşlemciyi veya bellek öbeklerini soğutmak için dev bir fan bulunmamakla birlikte, prototip bazı eski bileşenleri eski PC donanımlarıyla paylaşıyor. iPhone’un Apple’ın 30 pinli konektörünü kullanması nedeniyle iPod aksesuarlarını test etmek için kullanılan konektör ve bağlantı için LAN bağlantı noktası bile var. İki Mini USB konektörü, ana iPhone uygulama işlemcisine ve telsize (temel bant) erişmek için mühendisler tarafından kullanılan, kartın kenarını çevreliyor. Apple mühendisleri bu Mini USB bağlantı noktalarını, ekranı görmeden cihazı kodlamak için kullanabilir. Apple, iPhone’un işletim sistemini çalıştırabilmek için Samsung’un 620 MHz ARM işlemcisini kullandı.

Bu prototip, her gün milyonlarca insanın cebinde taşıdığı bir cihaz yaratmaya başlayan devasa iş ve gizliliğin büyük bir hatırlatıcısı.

Paylaş