Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın endüstriyel kenevir üretimindeki mesajlarının ardından kamu kurumları, iş dünyası ve girişimciler kenevir sanayisi ile ilgili çalışmalara başladı.

Tohumu, lifleri, kökü ve yaprağından 50 bin çeşit sanayi malı üretilebilen kenevirin endüstriyel boyutlarına ilişkin farkındalık artarken, Türkiye’de hali hazırda kenevir kompozitlerden nihai ürün üretmeyi başaran bir şirket de ortaya çıktı.

AA’nın haberine göre, iki girişimci tarafından kurulan Türk araştırma şirketi TechnoArge’nin havacılık, otomotiv ve inşaat sanayisi gibi onlarca sektörü doğrudan etkileyen kompozit sanayisinde ‘kenevir kompozitler’ ile ilgili 3 yıldır çalışma yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul’un Avcılar ilçesinde faaliyet gösteren şirket, kenevirden yaptığı kompozitlerle (farklı malzemelerin yeni bir özellik göstermesi için bir araya getirilmesi) kurşun geçirmez zırh, x-Ray cihazı ve el dezenfektan cihazı üretiyor. TechnoArge, kenevir kompozitler konusunda ulusal ve küresel ölçekte patent başvurularını da yaptı.

Paylaş