Ekran konusunda dünyanın önde gelen markalarından biri olan Sharp, 2015 yılında ilk 8K televizyon modelini duyurmuştu. Şimdi ise ikinci 8K çözünürlüğüne sahip televizyonunu Berlin’de düzenlenen IFA 2017 fuarında tanıttı.

Bu televizyondaki çözünürlüğü çok gören insanlar için ülkemiz her ne kadar 4K çözünürlükteki yayınlarda bile daha sıkıntı çekse de birkaç ülkede 8K yayınlarıyla ilgili çalışmalar başladığını hatırlatalım. Bunun en büyük örneği ise Japonya’nın milli kanalı olan NHK’nin 8K yayınlara başlamış olması.

7680 x 4320 piksel çözünürlüğe sahip olan Sharp AQUOS 8K’nın şimdilik sadece 70 inç boyut seçeneği bulunuyor. Bir önceki modeline göre daha iyi tazeleme oranına ulaşan televizyonda 4 adet HDMI girişinden sadece bir tanesi 8K görüntüyü desteklerken diğer girişler 2K ya da 4K’ya çözünürlük desteği sunuyor.

İlk olarak Japonya, Çin ve Tayvan’da piyasaya sürülecek Sharp AQUOS 8K, mart ayında Avrupa’da satışa sunulacak. Fiyatı ile ilgili bir ilgi şimdilik mevcut değil. Bir önceki modelinin 130 bin dolar olduğunu düşünürsek bu modelin de bu rakamlardan daha aşağıda bir fiyata sahip olamayacağı ihtimalinin epey bir yüksel olduğunu söyleyebiliriz.