Kapat

IFA 2016 Beni Hiç Heyecanlandırmadı

Anasayfa Simto Alev IFA 2016 Beni Hiç Heyecanlandırmadı

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı IFA. Uluslararası dev markalardan dünyanın her yerinden çeşitli yerel markalara kadar herkes yeni ürünlerini ve yeni teknolojilerini ilk kez bu fuarda sergiliyor. Biz de bu fuar sayesinde geleceğin teknolojisinin nasıl şekilleneceğini de görebiliyoruz. Şu an dünyanın her yerinden yüzlerce gazeteci, birbirini ezme telaşıyla bu fuardan okurlarına haber taşıyor.

Tekno Safari’den Timur Akkurt, Ekin Kollama ve Murat Türkbıkmaz da aynı telaşa düşmeden fuarı gezip bol bol video çekiyorlar. Bu videoları Youtube’da Teknolojiden Anlamayan Adam kanalında bulabilirsiniz.

Fakat tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bu fuar, artık beni heyecanlandırmıyor. Belki orada olmadığım, bana aktarılanlar beni doyurmadığı için; belki de gerçekten bir şeyler eksik olduğu için. Böyle hissetmemin en büyük sebebi teknolojinin cep telefonlarına neredeyse eşitlenmiş olması. Geçen yıllarda bu dengenin içine 3 boyutlu, kıvrılmış, 4K gibi kategorilerde televizyonlar da vardı. Hiçbiri beklenen ilgiyi görmedi ve geleceğin (bugünün) teknolojisi olamadı.

Bu yıl o televizyonların yerini VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi alıyor gibi. Geçen yıl Samsung’un Gear VR‘ından HTC’nin Vive‘ına kadar VR gözlükleri çok tutunca Sony de bu sene işin içine girmiş ve en iyi deneyimi sunduğu iddiasıyla Playstation VR‘ı geliştirmiş. Benim fikrimse bu kadar üzerine gidilmesine rağmen VR teknolojisinin geleceğinin belirsiz olduğu yönünde. Evet, çok etkileyici bir teknoloji. Özellikle eğitim simülasyonları için faydalı. Oyuncuları da bir süre oyalayacak ama hayatımıza ne katacak sonra? Gerçekten evimizin boyasına karar vermek için bu gözlükleri takacak mıyız? Hiç sanmıyorum…

Telefon dünyasına bakacak olursak, bazıları fuardan çoktan çekildi. Yeni ürün lansmanlarını o hengamede kaybolmamak için ya Samsung gibi IFA’dan önce (Bence Galaxy Note 7’nin geri toplanması daha heyecanlı) ya da Apple gibi IFA’dan sonra (Yeni iPhone, 7 Eylül’de tanıtılacak. Apple bu fuara bugüne kadar hiç katılmadı.) yapıyor.

Tabii Sony, Huawei, HTC, ZTE gibi markalarla bilmediğimiz birçok marka yeni telefonlarını fuarda sergiliyor. Hepsinin vaadettiği yenilik ortalama olarak “daha hızlı işlem, daha uzun süre dayanan pil” olarak görünüyor. Kabul, hepsinin kendine has özellikleri ve irili ufaklı yenilikleri var. Sundukları deneyime de bayılıyoruz ama günün sonunda sürpriz olacak bir yenilikle karşılaşmıyoruz. Belki de artık eskisi kadar sır tutamadıklarındandır.

IFA’ya hakimiyet kuran telefon ve VR teknolojilerinin yanı sıra; akıllı saatten beyaz eşyaya, kablodan robot teknolojilerine, kart okuyucudan projektöre, drone’dan laptop’a; teknolojinin her alanından yüzlerce, binlerce yeni ürün fuarda sergilendi. Hepsi daha hızlı, daha güçlü, daha büyük; ama daha yeni değil. Belki de sorun bendedir. Tek başıma koca fuarı ve IFA’yı bize aktaran basını gömdüm resmen.

Eğer benimle aynı fikirde değilseniz, “hadi len ordan” diyorsanız ve fuarda sizi heyecanlandıran ürünler varsa lütfen yorum yazarak belirtin.

Ha, fuarı gezemeyenler; sizin için de overlok makinesi ayağınıza kadar geliyor. Timur Abi ve Ekin DJI Osmo ile fuarı gezmiş ve ortaya 1 saat 20 dakikalık, FULL HD, Tek Parça seyirlik bir video çıkmış. Buyrun izleyin:

Yorumlar

yorum

“IFA 2016 Beni Hiç Heyecanlandırmadı” üzerine 2 yorum

  1. snakex999 says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir