İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme

17 Aralık 2018
958 Görüntülenme

Otomotiv endüstrisinin petrolden bağımsız ve temiz enerji çabaları 1973 Petrol Krizi ile birlikte başlamış, 1990’larda General Motors’un EV1 projesi ile ilk kez endüstri devlerininin ilgi alanına girmiş ve 2010’lara geldiğimizde Tesla Motors ile geniş kitlelere ulaşır hale gelmişti. Ancak halen içten yanmalı motorlu vasıtaların üretim ve satış rakamlarınının yanına yaklaşamayan elektrikli araçların önünde menzil, şarj süresi, pil üretiminde kullanılan nadir ve değerli madenler gibi engeller var.

100 yıldan fazla geçmişi olan Alman motor endüstrisi ise elektrikli gelecek karşısında öyle hemen pes etmek istemiyor. Ellerindeki mevcut milyarlarca euroluk makine teçhizatını daha verimli ve çevre dostu hale getirebilmek için yeni fikirlerle ortaya çıkmaya devam ediyorlar. Ortakları arasında Porsche’nin eski CEO’su Wendelin Wiedeking’in de yer aldığı bir Alman start-up firması, içten yanmalı motorun verimini belirlemedeki en önemli süreç olan ateşlemeyi mikro dalgalarla gerçekleştirmenin bir yolunu bulmuş ve ürünün ticarileştirilmesi için yeni yatırımcılar arıyor.
MWI Micro Wave Ignition mühendislerinin üzerinde çalıştıkları ilk prototiplerden elde ettikleri sonuçlara göre hem dizel hem de benzin motorlarında kullanılabilen bu ateşleme sayesinde yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu ve zararlı egzoz gazları salınımında yüzde 80’e ulaşan azalma sağlanabiliyor. Yanma odasının içinde aynı anda başlayan yüzlerce minik ateşleme ile fosil yakıtın patlamasından maksimum verim alınıyor. MWI teknolojisi mevcut tüm içten yanmalı motorlara sadece ateşleme bujisi parçasının değiştirilmesiyle uygulanabiliyor.

Dizel teknolojisini tarihin tozlu raflarına göndermek üzere takvimlerini açıklayan Alman otomotiv devlerinden pek destek görmeyen bu start-up Güney Kore ve Çinli üreticilerin ilgisini çekmiş, görüşmeler başlamış.

Elektrik motorlu vasıtaların 2030’lu yıllarda bile pazar payının yüzde 30’lara ulaşabileceği öngörüsü sektörün bütün projeksiyonlarına yerleşmişken, içten yanmalı motorlar kanadında halen yapılabilecek büyük işler, büyük teknolojik atılımlar mevcut. Umarız kazanan insanlık ve doğa olur.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: