Eğer PC oyunları dünyasındaysanız, forumlarda veya diğer sitelerde HyperX Cloud Alpha hakkında konuşanları görme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu nedeni iyi bir kulaklık olması. Şimdiyse bu modelin altın sarısı rengi piyasaya sürüldü.

HyperX Cloud Alpha, en başından beri, dayanıklılık ve konfor düşünülerek tasarlandı. Cloud’u bu kadar iyi bir oyun kulaklığı yapan şeyin temelleri, 2014’ün başlarında piyasaya sürülen ilk Cloud’dan bu yana sabit kalması. Çekici tarzı, çok fazla köpük dolgusu, güçlü ama dengeli ses…

Önce ses kalitesini inceleyelim; çünkü ses üretimi kötüyse, açıkçası tüm bu köpükler boşa gidecek demektir. Kulaklığın frekans tepkisi tamamen nötr. Böylece bir ses sinyalinin makyajı olmadan gerçekte nasıl ses çıkardığını duyabilirsiniz.

Hemen hemen piyasadaki herhangi bir oyun kulaklığı, çok oyunculu çatışmaların bombalarını satmak için güçlendirilmiş bas sunuyor. Ancak, dikkat çeken şey, tüm yüksek ve orta yüksekleri hala duyabiliyor olmanız.

Cloud Alpha veya önceki modellerden en iyi şekilde yararlanmak için bir yazılıma ihtiyacınız yok. Etkinleştirmek için ‘oyun modu’ yok, RGB profili yok, doğal sesler arayanlar için EQ’lar yok. Ancak bu kötü bir ses performansı sunuyor demek değil.

Cloud Alpha’da basın orta ve üst düzeyden ayrılarak az bozulmayla çıkmasına yönelik HyperX’in yeni Çift Odalı Sürücü teknolojisini kullanıyor. Sonuç, düşmanları kolayca bulabilmeniz için size genel oyun seslerinin dışında büyük, gösterişli patlamalar ve keskin arkaplan sesleri sağlıyor.

Esasen bu özellik, basın kendi alanında yankılanmasına ve orta seslerin kulaklığın kapalı arka ucundan sıçramasına olanak tanıyor.

HyperX’in kulaklık setiyle patlamaları veya silah seslerini üst noktalarda hissedebilirsiniz. Hatta oyunlarda ağaç dallarının çıkardığı hışırdamalar gibi küçük arka plan seslerini bile bazen seçebiliyorsunuz.

Müzik söz konusu olunca Alpha, oyunlardaki kadar iyi değil. Biraz yapaylık hissedebilirsiniz. Eğer sürekli müzik dinleyeceğiniz bir oyun kulaklığı istiyorsanız, Logitech G433’ten daha fazla keyif alabilirsiniz.

Kafanız ile oluşturduğu yapı (mühür gibi) sayesinde Cloud Alpha her iki yönde de dışarı ses sızıntısı yapmıyor.Hareket halindeyken bu kulaklığı kullanacaksanız, sizi kalabalıktan izole edeceği için çevreden gelebilecek tehlikelere karşı dikkat edin.

Cloud Alpha’nın mikrofonu, ses kayıtları veya Twitch akışlarında oldukça iyi iş çıkarıyor. Arkadaşlarınızla sohbet etmek veya hızlı bir yayın akışı oluşturmak için işinizi görse de yüksek kaliteli podcast yayınlamayı pek beklemeyin. Kulaklık, PC, Mac, Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch, telefonlar, tabletler ve VR sistemleri de dahil olmak üzere 3.5 mm ses girişi olan her cihazla kullanılabiliyor.

Kırmızı yerine altın sarısı

Kulaklığın hareketli parçalarının her biri sağlam bağlantılar veya kalın dolgularla korunuyor. Sürücülerin kendileri metal bir destekle çevrelenmiş kalın bir plastikle örtülü, kafanızı ise süper kalın bir kulak yastığı çevreliyor.

Kırmızı yerine burada altın sarısı renk temel alınmış. Delikli alüminyum çatalların yanı sıra dış taraftaki fırçalanmış metal malzemeler oldukça güzel görünüyor.

Alpha’nın mikrofonunu müzik dinlerken veya tek kişilik oyun oynarken çıkartabilirsiniz. Aynı işlemi, kulaklıklı mikrofon setini seyahatleriniz için paketlediğinizde 3.5 mm kabloya da uygulayabilirsiniz.

Bunu daha önce de söylemiştim yine belirtiyorum. Sürücüler keşke SteelSeries Arctis 5 veya Turtle Beach XO Three’da olduğu gibi daha kolay taşınabilmesi adına yatay kıvrılabilseymiş. Neyse ki, Alpha yumuşak koruyucu bir kılıfla geliyor. Bu sayede kulaklığı yıpranmalara karşı koruyabilirsiniz. Ben de kırmızı modeli var ve yaklaşık 1.5 senedir aktif olarak kullanıyorum. Sürücülerdeki deri üzerinde herhangi bir yıpranma olmadığını söyleyebilirim.

Kılıf demişken şikayet edilebilecek bir diğer konu. Alpha’nın Cloud’dan daha az sayıda aksesuar ile birlikte gelmesi. Çoğu, çok dikkat çekici değil. Bazı kullanıcılar belki iki yönlü uçak adaptörünü özleyebilir.

Deri, ısıyı daha iyi tuttuğundan bir süre sonra kulaklarınız terleyebilir. O yüzden uzun oyun oturumlarında, mikrofiber sürücüler daha kullanışlı.

HyperX’in kulaklıkları genelde üst sınıf bir konfor sunuyor ve Alpha’da da bu açıdan hayal kırıklığına uğramadım. HyperX imzalı deri kafa bandı çok yumuşak ve rahat hissettiriyor.

50 mm sürücüler ve kafa bandının yastıkları daha kalın süngerli köpükle doldurulmuş. Bu, uzun oyun oturumlarında size rahatlık anlamında yardımcı oluyor.

Kulaklıkla ilgili bazı küçük şikayetlerim de var. Her ne kadar Alpha’nın kafa bandı rahat ve manuel olarak ayarlanabilse de, SteelSeries Arctis ve HyperX’in kendi Cloud Revolver’ındaki gibi, otomatik olarak ayarlanabilen kafa bantı kadar iyi değil. Belki de bu modellerle fazla şımartıldık onun da etkisi olabilir.

Alpha’nın sürücüleri de oldukça yumuşak ancak hala önceki modellere göre biraz daha sıkılar. Bu sıkı oturuş, zaman zaman kulaklarımın ısınmasına ve terlemesine yol açtı.

Kablolar kırılmaya veya kıvrılmaya karşı örgü kumaşla kaplı. Kablo üzerindeki ses kontrol kutusundan ses seviyesini ayarlayabilir veya mikrofonu sessize alabilirsiniz.

Sonuca bağlıyorum

HyperX Cloud Alpha’yı kullanmaya başladığınızda, bandı ayarladıktan sonra kafanızda bir mühür oluşturduğunu fark edeceksiniz. Etrafınızdaki gürültüyü engellemek istiyorsanız, izolasyon için iyi bir yalıtı zorunlu ve Cloud Alpha da bunu size sunuyor.

Etrafınızdaki dünya oldukça gürültülüyken, sağlam bir yalıtım istiyorsanız, Alpha Gold veya kırmızı modeli uygun bir seçim olabilir.

Buna ek olarak HyperX Cloud Alpha Gold, yüksek dayanıklılık, iyi ses kalitesi ve şık tasarımın iyi bir karışımı. Mikrofonu çok iyi olmasa da Alpha’nın genel performansı, kulaklık pazarında ciddi bir rekabetin fitilini ateşliyor.

HyperX Cloud Alpha’ya piyasada yaklaşık 950 TL’ye sahip olabilirsiniz.

ARTILARI

İyi ses kalitesi
Mükemmel izolasyon
Dayanıklı

EKSİLER

Çok taşınabilir değil
Yazılımı olmadığından ekstra özellik yok

Paylaş