Huawei’nin Türkiye’deki pazar payı bir yılda %18 arttı

Huawei, sadece bir yıl içinde 'den fazla artış göstererek Türkiye'de akıllı telefon pazarını domine eden ikinci şirket olmayı başardı.

29 Eylül 2018
1173 Görüntülenme

Son birkaç yıldır ürettiği akıllı telefon modelleriyle kısa süre içinde dünyada akıllı telefon pazarının önemli oyuncularından biri haline gelen Huawei’nin Türkiye’deki akıllı telefon pazar payı GfK verilerine göre %21’i geçti.

2018 yılının ikinci çeyreğinde dünyanın en fazla akıllı telefon satan ikinci markası olan Huawei, 2018 yılı temmuz ayı itibariyle Türkiye’de en fazla akıllı telefon satan ikinci marka olmayı başarmıştı. Son bir yılda hem Türkiye hem de dünyada ciddi bir yükseliş gösteren Huawei’nin bir yıl içinde gösterdiği büyüme ise şaşırtıcı durumda.

Huawei, Türkiye’deki pazar payında Apple’ı bir yıl içinde geçmeyi başardı

2017 yılı ağustos ayında Türkiye’deki pazar payı sadece %3.2 olan Huawei, tüm segment akıllı telefonlarında yürüttüğü satış stratejisi ve yeni nesil ürünleriyle birlikte sadece bir yıl gibi bir süre içinde Türkiye pazar payını %21.3’e yükseltmeyi başardı. 2018 temmuz ayı itibariyle Apple, Türkiye’de pazar payı olarak üçüncü sıraya gerilerken zirvedeki Samsung’un ardına Huawei yerleşti.

Akıllı telefon pazarında bazı markalar beklediklerinden çok daha kötü tablolar sergileyerek hem Türkiye hem de dünya pazarında daha pasif hale gelirken Huawei’nin yükselişi akıllı telefon pazarında dengeleri değiştirmiş gibi görünüyor. Elbette her ne kadar satış adeti olarak Huawei, Apple’ı geride bıraksa da markaların Türkiye’deki değerleri ve elde ettikleri kazanca ilişkin net bir veri bulunmuyor.

Apple sadece üst segment akıllı telefonlarıyla piyasada var olmayı sürdürürken akıllı telefon dünyasında birbirine çok yakın segmentlerde ürünler üreten iki teknoloji devi Samsung ve Huawei rekabeti özellikle 2019 yılı itibariyle kızışacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: