Huawei’nin Türkiye’deki pazar payı bir yılda %18 arttı

Huawei, sadece bir yıl içinde 'den fazla artış göstererek Türkiye'de akıllı telefon pazarını domine eden ikinci şirket olmayı başardı.

29 Eylül 2018
1258 Görüntülenme

Son birkaç yıldır ürettiği akıllı telefon modelleriyle kısa süre içinde dünyada akıllı telefon pazarının önemli oyuncularından biri haline gelen Huawei’nin Türkiye’deki akıllı telefon pazar payı GfK verilerine göre %21’i geçti.

2018 yılının ikinci çeyreğinde dünyanın en fazla akıllı telefon satan ikinci markası olan Huawei, 2018 yılı temmuz ayı itibariyle Türkiye’de en fazla akıllı telefon satan ikinci marka olmayı başarmıştı. Son bir yılda hem Türkiye hem de dünyada ciddi bir yükseliş gösteren Huawei’nin bir yıl içinde gösterdiği büyüme ise şaşırtıcı durumda.

Huawei, Türkiye’deki pazar payında Apple’ı bir yıl içinde geçmeyi başardı

2017 yılı ağustos ayında Türkiye’deki pazar payı sadece %3.2 olan Huawei, tüm segment akıllı telefonlarında yürüttüğü satış stratejisi ve yeni nesil ürünleriyle birlikte sadece bir yıl gibi bir süre içinde Türkiye pazar payını %21.3’e yükseltmeyi başardı. 2018 temmuz ayı itibariyle Apple, Türkiye’de pazar payı olarak üçüncü sıraya gerilerken zirvedeki Samsung’un ardına Huawei yerleşti.

Akıllı telefon pazarında bazı markalar beklediklerinden çok daha kötü tablolar sergileyerek hem Türkiye hem de dünya pazarında daha pasif hale gelirken Huawei’nin yükselişi akıllı telefon pazarında dengeleri değiştirmiş gibi görünüyor. Elbette her ne kadar satış adeti olarak Huawei, Apple’ı geride bıraksa da markaların Türkiye’deki değerleri ve elde ettikleri kazanca ilişkin net bir veri bulunmuyor.

Apple sadece üst segment akıllı telefonlarıyla piyasada var olmayı sürdürürken akıllı telefon dünyasında birbirine çok yakın segmentlerde ürünler üreten iki teknoloji devi Samsung ve Huawei rekabeti özellikle 2019 yılı itibariyle kızışacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Samsung televizyonlarda indirim başladı
12 okunma
12 okunma

Samsung televizyonlarda indirim başladı

Onur Binay - 19 Nisan 2019

Samsung Türkiye'nin her yıl geleneksel olarak uyguladığı Büyük TV Günleri kampanyasının beşincisi başladı. 12 Nisan – 30 Nisan tarihleri arasında…

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir
56 okunma
56 okunma

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir

Uğur Özdağlı - 19 Nisan 2019

Günümüzün popüler uygulaması instagram ana sayfada gönderilerin beğeni sayacını kaldırabilir. Şirket, gönderilerin beğeni sayılarını arayüzde gizleyip, kullanıcının esas olarak gönderiyi…

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı
156 okunma
156 okunma

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı

Uğur Özdağlı - 18 Nisan 2019

Cihazın katlanabilir ekranıyla ilgili sorun yaşayanlar arasında The Verge, CNBC ve Bloomberg gibi kuruluşların editörleri yer alıyor. Bloomberg’ün uygulama ve…

%d blogcu bunu beğendi: