Google’ın Huawei’ye olan desteğini çekeceğini açıklamasının ardından İngiliz Music Magpie telefon takas sitesinde Huawei cihazlarını takasa verenlerin sayısında yüzde 154 civarında artış yaşandı. Platformda en çok takas edilen telefon Huawei P20. Cihazın takas değeri ise normal değerinin yüzde 20’si civarında. Diğer popüler modeller arasında Mate serisi cihazları yer alıyor.

Huawei’ye uygulanan kısıtlamalar İspanya’daki performansı da olumsuz yönde etkilemeye başladı. Olayların ardından sonraki 36 saat içinde, Amazon’un İspanyol internet sitesinden 10.000’den fazla Huawei siparişinin iptal edildiği bildirildi. Ayrıca, Huawei’nin Amazon ile planladığı büyük Başbakan Günü kampanyasının da rafa kaldırıldığı bildirildi. Buna ek olarak, Huawei, en son amiral gemisi olan Huawei P30 Pro’ya odaklananlar da dahil olmak üzere İspanya’daki tüm dijital ve perakende reklam kampanyalarını askıya aldı .

ARM kararının ardından ise iki büyük operatör Softbank ve KDDI, Huawei P30 Lite başta olmak üzere pek çok Huawei modelinin lansmanını erteledi. Bu kararın nedeni gelecekteki cihaz desteği konusundaki belirsizlik.

Singapur’da mevcut telefonların güvenlik yamaları alması ve Google hizmetlerine erişim devam etmesine rağmen ciddi sayıda kullanıcının cihazlarını satmak istediği belirlendi. İlginçtir, birçok perakende satış ve onarım mağazası cihazları geri çeviriyor.

Son olarak Filipinler’de pek çok perakende mağazası Huawei telefonları ilgi olmadığı gerekçesiyle geri göndermeye başladı. Mağazalar satış yapmak için firmadan en az yüzde 50 indirim talep ediyor.

Paylaş