Bazı Huawei telefonlarının kilit ekranlarında Booking.com reklamı görünmeye başladı. Sosyal medyada çok sayıda insan, özellikle otel rezervasyon hizmeti Booking.com için reklamların Huawei telefonlarında göründüğünü bildirdi.


Etkilenen modeller arasında P30 Pro, P20, P20 Lite, Honor 10 ve P20 Pro yer alıyor. Reklamlar, önceden yüklenmiş manzara arka plan duvar kağıtlarını kullanan cihaz sahipleri için geçerli.


Reklamlar belirli bir bölge veya ülke ile sınırlı görünmüyor. İngiltere, Hollanda, İrlanda, Güney Afrika, Norveç ve Almanya’daki cihazlarda reklamlar sıkça gösteriliyor. Türkiye’de bu sorundan etkilenen kullanıcı veya cihaz yok. Bunun nedeni Booking’in Türkiye’de kullanılamıyor olması olabilir.

Reklamlardan kurtulmanın tek yolunun ise dahili arka plan resimlerini kullanmamak olduğu belirtildi.

Peki bu hatanın nedeni ne olabilir?

Öncelikle hata cihazlara sıfırdan kurulum yapılırken istenen izinler ve bunlara verilen “Evet” yanıtı doğrultusunda oluşmuş olabilir. Çünkü kurulum gereği cihazı açmanız  (kurmanız) için sizden birtakım yapılacaklara izin vermeniz isteniyor.  Huawei cihazlarında olan açığın bir sebebi de bu olabilir. Huawei’den konu hakkında bilgi almak istedik ama şimdilik resmi bir açıklamayla geri dönüş olmadı. Ancak herhangi bir açıklama gelirse bunu sizlere ileteceğiz.

Konuyu Samsung’a sorduğumuzda telefon ilk kurulurken böyle bir izin için kullanıcılara talepte bulunmadıklarını söylediler.

İkinci neden herhangi bir üçüncü parti uygulama olabilir. Yani Huawei telefonlarına kurulan “X” bir uygulama ve bundan gelen bir izin isteği bu hatayı açığa çıkarabilir.

Üçüncü neden ise direkt Booking. Uygulama direkt güncelleme içine “X” bir kod yerleştirerek reklamın cihaz ekranlarında çıkmasını sağlamış olabilir.

Konuyla ilgili güncelleme geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz, takipte kalın…

Paylaş