Kablosuz ters şarj sistemi günümüzde telefonlarda sıklıkla tercih edilmeye başlanan bir özellik haline geldi. Bu özellik sayesinde herhangi bir kablo olmadan telefonunuzu şarj cihazı olarak kullanabiliyorsunuz. Kablosuz şarj sistemleri kabloya göre daha yavaş şarj işlemi gerçekleştirse de yüzde 1 şarjınız varken hayat kurtarıcı olabilir.

Huawei, kablosuz ters şarj adını verdiği özelliğini ilk kez Mate 20 Pro modelinde kullanmıştı ki bunu P30 Pro’da da görüyoruz.

Huawei P30 Pro, 15W’a kadar kablosuz şarjı ve tersine kablosuz şarjı destekliyor. Akıllı aksesuarları veya telefonları kablosuz olarak şarj etmek için P30 Pro’nun arkasını kullanabilirsiniz. Kablosuz ters şarjı kullanmak istiyorsanız, önce bunu batarya ayarlarından etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu her zaman açık bir özellik değil.

Bu işlemi Ayarlar/Pil/Kablosuz ters şarj menüsünden yapabilirsiniz. Aktif hale getirdiğinizde telefon size ‘şarj etmek istediğiniz cihazı telefonunuzun arka yüzüne yerleştirin’ ifadesini gösteriyor. Bu işlem için şarj edilecek cihazın da kablosuz şarj özelliğini desteklemesi gerekiyor.

Son olarak P30 Pro ile birlikte verilen kablo ve şarj cihazının yalnızca 30 dakikada % 70, 45 dakikada % 90 ve 60 dakikada % 100’e kadar olan pili doldurabildiğini belirtelim. Bu da pil boyutuna göre epey etkileyici.

Paylaş