Huawei P30 Pro’daki ekrana gömülü ahizeye yakında bakıyoruz

Huawei P30 Pro’ya yakında baktığımızda telefonda ahizenin yer almadığını, sesin ekrandan iletildiğini görüyoruz. Peki Huawei bunu nasıl sağlıyor?

19 Nisan 2019
492 Görüntülenme

Huawei, geçtiğimiz yıl kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden ahizeyi çerçeveden ayıran bir teknoloji için patent aldı. Bu patentteki delikte kamera için yer olmadığı dikkat çekiyordu. Bu patentin gerçek halini Huawei Acoustic Display Technology ya da Huawei Akustik Ekran Teknolojisi adıyla P30 Pro’da sonunda gördük.

Huawei P30 Pro‘da herhangi bir ahize boşluğu yok. Yeni teknoloji sayesinde telefon görüşmeleri yaparken ses, ekranın içinden kulağınıza titreşimler yoluyla aktarılıyor. Artık sesi net duyabilmek için kulağınızı ahizeye denk getirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Ses kemik iletimi ile iletildiğinden gürültülü bir ortamda yaptığınız telefon görüşmelerinde bile etkili sonuçlar alabiliyorsunuz.

Kemik iletimi nedir?

Kemik iletim sesin iç kulaktaki duyma organlarına kafatası kemikleri yoluyla ulaşıp işitilmesidir. Sinyal dönüştürücüler, elmacık kemikleri üzerinden iç kulağa ulaşacak mini titreşimler yaratır ve kulağı kapatmadan ses iletiminin gerçekleşmesini sağlar.

Kemik iletimi denince birçok kişi çağrı kalitesinin nasıl olduğunu merak edebilir. P30 Pro, testlerde Mate 20 ve P20 kadar yüksek sesler üretebiliyor.

Sonuç olarak P30 Pro’da kullanılan yeni teknolojinin geleneksel yönteme kıyasla daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
84 okunma
84 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
82 okunma
82 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
75 okunma
75 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: