Huawei, geçtiğimiz yıl kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden ahizeyi çerçeveden ayıran bir teknoloji için patent aldı. Bu patentteki delikte kamera için yer olmadığı dikkat çekiyordu. Bu patentin gerçek halini Huawei Acoustic Display Technology ya da Huawei Akustik Ekran Teknolojisi adıyla P30 Pro’da sonunda gördük.

Huawei P30 Pro‘da herhangi bir ahize boşluğu yok. Yeni teknoloji sayesinde telefon görüşmeleri yaparken ses, ekranın içinden kulağınıza titreşimler yoluyla aktarılıyor. Artık sesi net duyabilmek için kulağınızı ahizeye denk getirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Ses kemik iletimi ile iletildiğinden gürültülü bir ortamda yaptığınız telefon görüşmelerinde bile etkili sonuçlar alabiliyorsunuz.

Kemik iletimi nedir?

Kemik iletim sesin iç kulaktaki duyma organlarına kafatası kemikleri yoluyla ulaşıp işitilmesidir. Sinyal dönüştürücüler, elmacık kemikleri üzerinden iç kulağa ulaşacak mini titreşimler yaratır ve kulağı kapatmadan ses iletiminin gerçekleşmesini sağlar.

Kemik iletimi denince birçok kişi çağrı kalitesinin nasıl olduğunu merak edebilir. P30 Pro, testlerde Mate 20 ve P20 kadar yüksek sesler üretebiliyor.

Sonuç olarak P30 Pro’da kullanılan yeni teknolojinin geleneksel yönteme kıyasla daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Paylaş