Huawei Mate 30 Pro’ya kısa bir süre önce Google servisleri kolay bir şekilde yüklenebiliyordu. Ancak yaşanan yeni bir gelişme doğrultusunda Mate 30 ve Mate 30 Pro’ya dışarıdan yüklenen Google servisleri çalışmaz hale geldi.

LZPlay adlı uygulama, Mate 30 ailesine Google uygulamalarının yüklenmesini sağlıyor. Yeni bir gelişme doğrultusunda Google servislerinin yüklenmesi için gerekli olan LZPlay’in internet sitesi devre dışı kaldı. Mate 30 ve Mate 30 Pro, cihazın Google tarafından onaylı olduğu testlerinin yapılmasını sağlayan “SafetyNet” testlerinden de geçemiyor. Cihazların bu testlerden geçememesi, Google servislerinin kullanımını doğrudan engelliyor


Android’in önde gelen güvenlik araştırmacılarından ve Magisk’in yaratıcısı John Wu , LZPlay uygulamasının Google uygulamalarının Huawei Mate 30 Pro’ya nasıl yükleyebileceği konusundaki ön araştırmasını yayınladı.

Wu’ya göre, LZPlay diğer uygulamaları “sistem” uygulamaları olarak yükleme izni de dahil olmak üzere yalnızca Huawei telefonlarında bulunan bazı özel Android izinlerini kullanıyor. Bu gerekliydi, çünkü bazı Google uygulamalarının sistem uygulamaları olması gerekiyor. Huawei Mate 30 Pro’nun ise Google uygulamalarının olağan “taslaklarına” sahip olmasına izin verilmedi.

Bildirildiğine göre, bu izinler yalnızca Huawei tarafından dijital olarak imzalanan uygulamalar tarafından verilebilir ve bir uygulamanın bu imzayı alabilmesi için, genellikle kodunun titiz bir inceleme sürecinden geçmesi gerekiyor.

Şu andan itibaren Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerine Google servislerini yüklemek mümkün değil. Google ve Huawei arasındaki anlaşmazlığın ne zaman çözüleceği ise belli değil.

Paylaş