ABD’nin Huawei’ye ticari kısıtlamalar getirmesin ardından Goldman Sachs analistleri, bu yaptırımdan en büyük zararı Apple’ın görebileceğini belirtti.

Analistler, ülkenin yasağa karşı misilleme kararı vermesi durumunda Çin’in Apple’ın kârını % 29’a kadar yaralayabileceğini söyledi.

Çin’deki iPhone satışları yasaklandığı takdirde Apple, karının % 29’unu kaybedebilir. Çin, Apple’ın toplam iPhone satışlarının %17’sini oluşturuyor.

Çin, ülkedeki Apple ürünlerinin üretimini kısıtlayabilir. Bu da dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon markası olan Apple için büyük bir darbe yaratacaktır.

Çin, aynı zamanda çoğu Amerikan şirketi için üretim merkezi olduğundan, ülkedeki ABD üretimini yasaklayan bir Çinli, yalnızca Apple için değil aynı zamanda Çin’deki ürünleri için Çin imalatına bağımlı olan sayısız ABD merkezli şirket için de sorun olacak. Apple, Çin’deki üretimi kaydırmaya çalışıyor ve Hindistan’da da üretim tesisleri açtı. Ancak Çin’in üretim için tamamen bağımsız olması, kolay yapılabilecek bir şey değil.

Paylaş