Huawei ve ABD arasındaki ticaret savaşı ve Çinli firma için verilen karar, Samsung’un yonga seti üretimini kötü etkiledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’nin herhangi bir ABD şirketiyle ortaklık yapması ve iş yürütmesine yasak getirmişti. Daha sonra Google ve birçok donanım üreticileri Huawei’ye yazılım ile parça teslimatı gerçekleştirmeyeceklerini açıklamışlardı. Bu durum Samsung’un karını da etkiledi.

Samsung’un kısa süre sonra 2019 ikinci çeyrek gelir raporunu açıklaması bekleniyor. Bu raporda Samsung’un ABD’nin ABD üretim yazılım ve donanım edinmesini kısıtlayan yaptırımı sebebiyle negatif yönde etkilenmiş olmasının doğrulanacağı tahmin ediliyor.

Samsung’un son üç ay içinde Huawei’ye yaptığı sevkiyat azaldı. Bu nedenle Samsung’un DRAM ve NAND yongalarında indirim yaptığı belirtildi. Samsung, gelirinin yaklaşık %67’sini yonga satışlarından elde ediyor.

Peki Samsung’un ikinci çeyrek kazancı ne kadar kötü olacak? 29 analistten oluşan bir fikir birliği, Samsung’un işletme karında (faiz ve vergi öncesi kazançlar) % 60’lık bir düşüşle 5.1 milyar dolar dolar olacağını tahmin ediyor.

Paylaş