Huawei, dünyanın en fazla telefon satan ikinci şirketi oldu

6 Ağustos 2018
348 Görüntülenme

Son birkaç yıldır akıllı telefon dünyasında önemli atılımlar gerçekleştirerek hem kendi markası hem de alt markası Honor ile birlikte akıllı telefon satışlarında dünyada üçüncü sıraya yerleşen Huawei, 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket oldu.

2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %4.8 artıran Huawei, Apple’ın da yaşadığı %0.3’lük küçülmeyle birlikte Apple’ı geride bırakarak 54.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı.

Apple’da kârlılık yükselerek devam ediyor

Akıllı telefon satış adetleri açısından Huawei, her ne kadar Apple’ı geride bıraksa da Apple her yıl sadece üst segment akıllı telefon duyurması nedeniyle satış adetiyle değil elde edilen gelirle akıllı telefon pazarının liderliğini sürdürüyor. Apple’ın satış adetlerinde küçük de olsa bir gerileme görülse de Apple kanadında bu nedenle yüzler gülüyor.

Öyle ki Apple, akıllı telefon sektöründe adetsel satış olarak üçüncü sıraya gerilediği haberlerine çok yakın bir tarihte ilk trilyon dolar değere sahip ABDli şirket olmayı başardı.

Samsung ne durumda?

Bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.9’luk pazar payı kaybı yaşayan Samsung ise 71.5 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği 2018 yılı ikinci çeyreğinde hala açık ara farkla adetsel olarak akıllı telefon sektörünün lideri olmayı sürdürüyor.

Samsung her ne kadar lider konumda olsa da özellikle Galaxy S9 ailesiyle birlikte şirketin istediği başarıyı elde edememesi, şirketin akıllı telefon sektöründeki kârlılığını da kayda değer biçimde etkiliyor.

Samsung, Huawei ve Apple’ın ilk üç sırada yer aldığı akıllı telefon satışlarında dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli üreticiler olan Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Listede toplam üç Çinli şirket yer alırken zirvede Güney Koreli Samsung, üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple geliyor.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
32 okunma
32 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
50 okunma
50 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
46 okunma
46 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: