Huawei, dünyanın en fazla telefon satan ikinci şirketi oldu

6 Ağustos 2018
250 Görüntülenme

Son birkaç yıldır akıllı telefon dünyasında önemli atılımlar gerçekleştirerek hem kendi markası hem de alt markası Honor ile birlikte akıllı telefon satışlarında dünyada üçüncü sıraya yerleşen Huawei, 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket oldu.

2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %4.8 artıran Huawei, Apple’ın da yaşadığı %0.3’lük küçülmeyle birlikte Apple’ı geride bırakarak 54.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı.

Apple’da kârlılık yükselerek devam ediyor

Akıllı telefon satış adetleri açısından Huawei, her ne kadar Apple’ı geride bıraksa da Apple her yıl sadece üst segment akıllı telefon duyurması nedeniyle satış adetiyle değil elde edilen gelirle akıllı telefon pazarının liderliğini sürdürüyor. Apple’ın satış adetlerinde küçük de olsa bir gerileme görülse de Apple kanadında bu nedenle yüzler gülüyor.

Öyle ki Apple, akıllı telefon sektöründe adetsel satış olarak üçüncü sıraya gerilediği haberlerine çok yakın bir tarihte ilk trilyon dolar değere sahip ABDli şirket olmayı başardı.

Samsung ne durumda?

Bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.9’luk pazar payı kaybı yaşayan Samsung ise 71.5 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği 2018 yılı ikinci çeyreğinde hala açık ara farkla adetsel olarak akıllı telefon sektörünün lideri olmayı sürdürüyor.

Samsung her ne kadar lider konumda olsa da özellikle Galaxy S9 ailesiyle birlikte şirketin istediği başarıyı elde edememesi, şirketin akıllı telefon sektöründeki kârlılığını da kayda değer biçimde etkiliyor.

Samsung, Huawei ve Apple’ın ilk üç sırada yer aldığı akıllı telefon satışlarında dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli üreticiler olan Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Listede toplam üç Çinli şirket yer alırken zirvede Güney Koreli Samsung, üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple geliyor.

İlginizi çekebilir

Çin iPhone satışına yasak getirebilir
25 okunma
25 okunma

Çin iPhone satışına yasak getirebilir

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8,…

Robot konusunun cılkının çıktığı an
55 okunma
55 okunma

Robot konusunun cılkının çıktığı an

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Akınsoft, Konya'da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman…

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj
38 okunma
38 okunma

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

TP-Link, yepyeni iki powerbank modelini satışa sunacağını duyurdu. Yeni powerbank’lardan ilki 6000mAh pil kapasitesine sahip olan TL-PBB6000, kredi kartı büyüklüğünde…

%d blogcu bunu beğendi: