Huawei, dünyanın en fazla telefon satan ikinci şirketi oldu

6 Ağustos 2018
298 Görüntülenme

Son birkaç yıldır akıllı telefon dünyasında önemli atılımlar gerçekleştirerek hem kendi markası hem de alt markası Honor ile birlikte akıllı telefon satışlarında dünyada üçüncü sıraya yerleşen Huawei, 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket oldu.

2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %4.8 artıran Huawei, Apple’ın da yaşadığı %0.3’lük küçülmeyle birlikte Apple’ı geride bırakarak 54.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı.

Apple’da kârlılık yükselerek devam ediyor

Akıllı telefon satış adetleri açısından Huawei, her ne kadar Apple’ı geride bıraksa da Apple her yıl sadece üst segment akıllı telefon duyurması nedeniyle satış adetiyle değil elde edilen gelirle akıllı telefon pazarının liderliğini sürdürüyor. Apple’ın satış adetlerinde küçük de olsa bir gerileme görülse de Apple kanadında bu nedenle yüzler gülüyor.

Öyle ki Apple, akıllı telefon sektöründe adetsel satış olarak üçüncü sıraya gerilediği haberlerine çok yakın bir tarihte ilk trilyon dolar değere sahip ABDli şirket olmayı başardı.

Samsung ne durumda?

Bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.9’luk pazar payı kaybı yaşayan Samsung ise 71.5 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği 2018 yılı ikinci çeyreğinde hala açık ara farkla adetsel olarak akıllı telefon sektörünün lideri olmayı sürdürüyor.

Samsung her ne kadar lider konumda olsa da özellikle Galaxy S9 ailesiyle birlikte şirketin istediği başarıyı elde edememesi, şirketin akıllı telefon sektöründeki kârlılığını da kayda değer biçimde etkiliyor.

Samsung, Huawei ve Apple’ın ilk üç sırada yer aldığı akıllı telefon satışlarında dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli üreticiler olan Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Listede toplam üç Çinli şirket yer alırken zirvede Güney Koreli Samsung, üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple geliyor.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: