Huawei, dünyanın en fazla telefon satan ikinci şirketi oldu

6 Ağustos 2018
175 Görüntülenme

Son birkaç yıldır akıllı telefon dünyasında önemli atılımlar gerçekleştirerek hem kendi markası hem de alt markası Honor ile birlikte akıllı telefon satışlarında dünyada üçüncü sıraya yerleşen Huawei, 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket oldu.

2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %4.8 artıran Huawei, Apple’ın da yaşadığı %0.3’lük küçülmeyle birlikte Apple’ı geride bırakarak 54.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı.

Apple’da kârlılık yükselerek devam ediyor

Akıllı telefon satış adetleri açısından Huawei, her ne kadar Apple’ı geride bıraksa da Apple her yıl sadece üst segment akıllı telefon duyurması nedeniyle satış adetiyle değil elde edilen gelirle akıllı telefon pazarının liderliğini sürdürüyor. Apple’ın satış adetlerinde küçük de olsa bir gerileme görülse de Apple kanadında bu nedenle yüzler gülüyor.

Öyle ki Apple, akıllı telefon sektöründe adetsel satış olarak üçüncü sıraya gerilediği haberlerine çok yakın bir tarihte ilk trilyon dolar değere sahip ABDli şirket olmayı başardı.

Samsung ne durumda?

Bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.9’luk pazar payı kaybı yaşayan Samsung ise 71.5 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği 2018 yılı ikinci çeyreğinde hala açık ara farkla adetsel olarak akıllı telefon sektörünün lideri olmayı sürdürüyor.

Samsung her ne kadar lider konumda olsa da özellikle Galaxy S9 ailesiyle birlikte şirketin istediği başarıyı elde edememesi, şirketin akıllı telefon sektöründeki kârlılığını da kayda değer biçimde etkiliyor.

Samsung, Huawei ve Apple’ın ilk üç sırada yer aldığı akıllı telefon satışlarında dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli üreticiler olan Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Listede toplam üç Çinli şirket yer alırken zirvede Güney Koreli Samsung, üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple geliyor.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
108 okunma
Mobil
108 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
275 okunma
Huawei
275 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
94 okunma
Sektörel
94 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…