Huawei, dünyanın en fazla telefon satan ikinci şirketi oldu

6 Ağustos 2018
218 Görüntülenme

Son birkaç yıldır akıllı telefon dünyasında önemli atılımlar gerçekleştirerek hem kendi markası hem de alt markası Honor ile birlikte akıllı telefon satışlarında dünyada üçüncü sıraya yerleşen Huawei, 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket oldu.

2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %4.8 artıran Huawei, Apple’ın da yaşadığı %0.3’lük küçülmeyle birlikte Apple’ı geride bırakarak 54.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı.

Apple’da kârlılık yükselerek devam ediyor

Akıllı telefon satış adetleri açısından Huawei, her ne kadar Apple’ı geride bıraksa da Apple her yıl sadece üst segment akıllı telefon duyurması nedeniyle satış adetiyle değil elde edilen gelirle akıllı telefon pazarının liderliğini sürdürüyor. Apple’ın satış adetlerinde küçük de olsa bir gerileme görülse de Apple kanadında bu nedenle yüzler gülüyor.

Öyle ki Apple, akıllı telefon sektöründe adetsel satış olarak üçüncü sıraya gerilediği haberlerine çok yakın bir tarihte ilk trilyon dolar değere sahip ABDli şirket olmayı başardı.

Samsung ne durumda?

Bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.9’luk pazar payı kaybı yaşayan Samsung ise 71.5 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği 2018 yılı ikinci çeyreğinde hala açık ara farkla adetsel olarak akıllı telefon sektörünün lideri olmayı sürdürüyor.

Samsung her ne kadar lider konumda olsa da özellikle Galaxy S9 ailesiyle birlikte şirketin istediği başarıyı elde edememesi, şirketin akıllı telefon sektöründeki kârlılığını da kayda değer biçimde etkiliyor.

Samsung, Huawei ve Apple’ın ilk üç sırada yer aldığı akıllı telefon satışlarında dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli üreticiler olan Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Listede toplam üç Çinli şirket yer alırken zirvede Güney Koreli Samsung, üçüncü sırada ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple geliyor.

İlginizi çekebilir

Türk siber güvenlik şirketi Biznet, Gartner’ın önerdiği şirketler listesine girdi
Sektörel
11 okunma
Sektörel
11 okunma

Türk siber güvenlik şirketi Biznet, Gartner’ın önerdiği şirketler listesine girdi

Haber Merkezi - 19 Ekim 2018

Siber güvenlik alanında çalışan bir Biznet Bilişim, Gartner’ın “Operasyonel Teknoloji Güvenliği Pazar Rehberi 2018” raporunda yer alarak bu listeye giren…

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
87 okunma
Mobil
87 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
95 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
95 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…