Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD yasağının şirket üzerindeki etkisini düşürmesi hakkında konuştu. Huawei, yasak nedeniyle gelirlerin beklenenden yaklaşık 30 milyar dolar daha az olacağını öngördü. Ren, aynı zamanda şirketin işlerinin Çin’de hala güçlü olduğunu belirtti.

CNBC’den Deirdre Bosa ile yaptığı röportajda Ren, düşen gelirlerin tahmininin endişe verici olmadığını, çünkü şirketin bu yıl 100 milyar doların üzerinde gelir elde edebileceğini söyledi. Çin’de güçlü şirket, asıl sorunu denizaşırı ülkelerde çekiyor.

Ren, “Bunu sorun olarak görmüyorum, çünkü Çin pazarında tüketici ticareti bir düşüş görmedi. Sadece yurtdışında düşüşler olabilir. En kötü durumda % 40, ancak şimdi % 20′den az. Ve bu düşüş de değişiyor. Tüketici işindeki düşüşe bakarsak bu kabaca % 10 civarında olacak, bu yüzden o kadar büyük değil.” dedi.

Ancak Ren, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde devam etmesi beklenen ABD yasağının ardından ürünlerine olan talebin azalmasını nasıl telafi edeceği konusunda net bir açıklama yapmadı.

Ren, “Ayarlamalar yapıyoruz, bu yüzden bir yavaşlama olabileceğini öngörüyoruz. Yıl sonunda büyümenin ne olacağını bilmiyoruz. Ancak 30 milyar doların çok küçük bir şey olacağına inanıyoruz.” dedi.

Ren, Deirdre Bosa’nın “Başkan Trump’a ne söylemek isterdiniz?” sorusuna “Ona atmosferin kalınlığının 1000 kilometreden fazla olduğunu söylemek isterdim, gelecekte bilgi bulutunun kalınlığı kesinlikle birkaç bin kilometreden az olmayacak, bu kadar büyük bir pazarda herkes için fırsat var” şeklinde cevap verdi.

Huawei yasağı, şirketin Google’ın Android işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonları piyasaya sürme yeteneğini etkiliyor. Google, Android kullanan mevcut Huawei cihazlar için güvenlik güncellemeleri sağlamaya devam edeceğini açıkladı. Ancak gelecekteki cihazların kaderi hala belirsiz. Bu arada, Huawei, artık Android kullanmaması durumunda akıllı telefonlar için kendi alternatif işletim sistemine sahip olduğunu söyledi.

Paylaş