Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, 6G teknolojisinin 5G’den 100 kat daha hızlı olacağını söyledi.

Çin’de yayın yapan CCTV kanalına röportaj veren CEO Richard Yu, 6G teknolojisinde Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını ve yeni nesil ağ teknolojisinin önümüzdeki 10 yıl içinde ticarileşeceğini söyledi.

Yu’ya göre hava, kara, deniz ve uzay iletişimleri, 6G teknolojisi ile çok daha entegre bir yapıda olacak. 5G’nin milimetre dalga bandı, terahertz-dalga bandına uzatılacak ve veri aktarım hızı 5G’ye kıyasla 100 kat daha hızlı olacak.

Yu, 6G’nin kullanıcı odaklı hizmetler, Nesnelerin İnterneti (IoT), endüstriyel kullanım, otonom sürüş, akıllı fabrika ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılacağını aktardı.

5G’ye benzer şekilde, bir sonraki ağ teknolojisinin endüstri standartları altında listelenmesi gerekiyor ve bu standartları oluşturma süreci uzun yıllar süren tartışmalarla oluyor.

5G hala ticarileştirme aşamasında ve dünyadaki varlığını genişletmek için Huawei, 5G sözleşmelerini mümkün olduğu kadar arttırmak için çalışıyor. Haziran 2019 itibariyle, Huawei 50’den fazla ticari 5G sözleşmesi satın aldı.

Paylaş