ABD’nin Huawei’yi kara listeye eklemesinin ardından birçok şirket Huawei ile olan ticari ilişkilerini iptal etmek zorunda kaldı. Bunu ardından Huawei, kurum içi mobil işletim sisteminin geliştirilmesini hızlandırdı.

Sıfırdan kendi işletim sistemini geliştirmek yerine, Huawei mevcut bir mobil işletim sistemi ile çalışıp çalışamayacağını araştırıyor olabilir. Tabii ki, burada pek seçenek yok.
Rus yayını The Bell , Huawei’nin Android işletim sistemine alternatif olarak Aurora OS’yi araştırdığını bildirdi. İddialara göre Huawei yöneticisi Guo Ping, Rusya Federasyonu’nun Dijital Gelişim, İletişim ve Kitle Medya Bakanı Konstantin Noskov ile yaptığı görüşmede Aurora OS’u kullanmak konusunda fikir aldı.

Aurora OS, Fin şirketi Jolla tarafından geliştirilen açık kaynaklı Sailfish OS Linux dağıtımına dayanan, Rus yapımı bir mobil işletim sistemi.

Bell’e göre Huawei birkaç cihazında Aurora’yı test ediyor. Huawei bunun yanında uygulama geliştiricilerinden kendi AppGallery uygulama mağazasına ürün geliştirmelerini istiyor. Play Store’a alternatif olarak Aptoide üzerinde çalışıyorlar.

Paylaş