Bugünlerde, neredeyse her akıllı telefon üreticisi, kalın ekran çerçevesine rağmen, çerçevesiz bir cihaz ürettiğini iddia ediyor. Bunun iki ana örneği Huawei P30 ve P30 Pro. Ancak yakın tarihli bir röportajda Huawei, alt kenarı neden henüz çıkarmadıklarını açıkladı.

Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, en son amiral gemisi cihazlarında alt kenarı sürdürme kararının “tesadüfi dokunuşlara” bağlı olduğunu belirtti.

CEO’ya göre, Huawei “alt kenarı daha da inceltebilir” ancak bunu yapmamayı seçti. Çünkü bir kullanıcı ekranın altından geçtiğinde bir dizi “yanlışlıkla baskı” olacak. Böylece tasarım seçimi oldukça elverişsiz hale gelecek. Buna ek olarak, şirket alt kenarın kalınlığının azaltılmasının “kullanımı daha az rahat” yapacağına inanıyor. CEO, ekranın altındaki “bir miktar alanın” gerekli olduğu ve kullanıcıların cihazlarını “daha güvenli kullanabilmeleri” için gerektiğini savundu.

Bu seçimin doğrudan bir sonucu olarak, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi, yan çerçevelerini küçülterek “daha önemli” olduğuna inandığı şeye odaklanıyor. İleriye doğru hareket eden Huawei, 3D yüz tanıma ve öne bakan kamera için otomatik netleme gibi özelliklerin kaldırılması anlamına gelse bile, çentiklerin küçültülmesine odaklanmış görünüyor.

Paylaş