Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei kısa süre önce çalışanlarına şirketin “savaş modu” planını belirten bir not gönderdi. Peki bu notta neler yazıyor?

Huawei kurucusu Ren Zhengfei,  ABD yaptırımlarına karşı şirket çalışanlarına kısa bir süre önce şirketin “savaş planını” ana hatlarıyla belirten “hayatta kal ya da öl”başlıklı bir mektup gönderdi.

Mektupta, “Şirket, şu anda ya hayatta kalacak ya da ölecek bir konumda. İşi yapamazsanız tankımızın yuvarlanmasına yol açarsınız ve eğer savaş alanına gelmek isterseniz onu çekmek için tankın etrafına bir ip bağlayabilirsiniz. Herkesin bu tür bir kararlılığa ihtiyacı var!” yazıyor.

Mektubun devamında Zhengfei, çalışanların şirkette çalışmaya devam etmek ve normal ücretlerini almak istiyorlarsa yeni projeler ve yenilikler aramaları gerektiğini belirtiyor. Adeta bir “komando ekibi” oluşturmak isteyen Huawei, işlerini iyi yapanları “komutan” olarak terfi edileceğini söylüyor.

Çin’in ABD ile devam eden ticaret savaşına ve yasağının ilk etkilerine rağmen Huawei, 2019’un ilk yarısında Çin pazarında akıllı telefon satışlarını yüksek bir oranda artırıp %23’lük bir gelir artışı yaşamıştı.
Zhengfei bu konuda ise şunları dedi: “İlk yarıda sonuçlarımız iyi görünüyordu. Muhtemelen Çinli müşterilerimiz sempatik davrandılar ve zamanında ödeme yaptılar. Bu büyük hacimli nakit akışı iyi görünüyordu fakat bu artış, gerçek durumu temsil etmiyor.”

Zhengfei, mektubunu ise şu sözlerle noktaladı: “3-5 yıl sonra Huawei, yeni kanla akacak. Tarihin en kritik anından kurtulduktan sonra yeni bir ordu doğacak. Bu ordu ne yapacak? Dünya’ya hâkim olacak!”

Paylaş