ABD’nin kara listesine girmek Huawei’nin 5G planlarını yine de yavaşlatmıyor. Reuters’e göre, Huawei CEO’su Ren Zhengfei, şirketin Amerikan parçaları olmayan yeni nesil kablosuz baz istasyonları ürettiğini söyledi.

Ren, Ağustos ve Eylül aylarında yapılan testlerden sonra, Ekim ayından itibaren ayda 5.000 istasyon üreteceklerini belirtti. Görünüşe göre şirket 2020’de yaklaşık 1,5 milyon istasyon üretmeyi planlıyor.

ABD başta olmak üzere bazı ülkeler, Huawei tarafından üretilen 5G ekipmanlarının casusluk yapmak için kullanılabileceğinden endişe duyuyor. Çinli şirketin kara listeye alınması, akıllı telefonlarının geleceğini de etkiliyor. Örneğin, Huawei’in geçtiğimiz hafta Almanya’da piyasaya sürdüğü Mate 30 ve Mate 30 Pro, Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek; ancak Google çatısı altındaki hizmetlerden yararlanamayacak.

Norveç kabine bakanı Reuters’e verdiği demeçte , ABD’nin Avrupa müttefiklerini daha önce buna zorlamalarına rağmen, ülkenin Huawei’yi 5G şebekesinden durdurmayı planlamadığını söyledi .

Kara liste , geçen hafta Almanya’da piyasaya sürülen Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro’yu etkiledi. Premium telefonlar Google’ın Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek, ancak daha önce Huawei telefonlarında olduğu gibi önceden yüklenmiş olan ABD şirketinin hizmetleriyle birlikte gönderilmeyecek .

Bu ayın başlarında Ren, Huawei’nin 5G teknolojisini batılı bir alıcıyla paylaşmaya istekli olduğunu söyledi. Anlaşma, alıcının Huawei’nin mevcut 5G patentlerine, lisanslarına, kodlarına, teknik planlarına ve üretim bilgilerine tek seferlik bir ücret karşılığında erişmesine izin verecek.

Paylaş