Huawei’nin alt markası olan Honor’a ait Instagram hesabı dün akşam saatlerinde siber saldırıya uğradı. Hacker, ‘En iyi telefon Samsung -V’ metnini hesapta post attı. Hacker, daha sonra Instagram hesabında Samsung’a ait pek çok görsel de paylaştı.

Siber saldırgan “Hapse gireceksin gibi mesajlar alıyorum, kim olduğumu saklamıyorum”ve “Hesabı geri alamıyorsunuz anladım iletişime geçin geri vericem” açıklamalarında bulundu.

Türk Ceza Kanununun (TCK) 244. maddesinin ikinci fıkrasına göre bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişiye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Honor Türkiye’nin Instagram hesabı daha sonra geri alındı ve tüm Samsung paylaşımları silindi.

Honor Türkiye’den konuyla ilgili beklenen açıklama geldi:

“Değerli Basın Mensubu,

Honor Türkiye resmi Instagram hesabımıza 18 Şubat 2019 tarihinde bir siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Instagram hesabımıza 20:10 ile 23:40 arasında ulaşmakta sorun yaşasak da 23.40 itibariyle sorun çözülerek hesabımız yeniden kontrolümüze geçmiştir. Siber saldırıda bulunan/bulunanlar hakkında yasal süreç başlatılmıştır.

Yasadışı olarak yapılan paylaşımlar sonucunda takipçilerimize verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle özür diler, müşterilerimizin kişisel bilgileriyle ilgili herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Honor Türkiye”

Paylaş