Huawei’nin, HongMeng OS (ya da Oak OS) adlı kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalıştığı ve geliştirmenin son aşamalarında olduğu zaten biliniyor. Geçen hafta, şirketin işletim sisteminin dahili testini Huawei Mate 30 akıllı telefonda yaptığı bildirildi.

Şimdiyse, HongMong işletim sisteminin ilk test cihazlarından birkaçı, Huawei’deki bu yeni işletim sisteminin , şirketin şu anda kullandığı Android tabanlı EMUI özel kullanıcı arabirimine kıyasla ne kadar farklı olduğunu ortaya çıkardı.

Şirket Hongmeng OS’e yeni bir önyükleme animasyonu ekledi ve işletim sistemi de kullanıcının isteğine göre özelleştirmeler için destek sağlıyor. Dahası, Hongmeng OS, yeni bir bildirim ekranına ve geniş bir arama kutusuna sahip olacak.

Simgeler yeniden tasarlandı ve şirket çekici görünmesi için birçok animasyon ekledi. Ayrıca, genel kullanıcı deneyiminin oldukça akıcı olduğu bildirildi.
Ayarlarda ise yeni bir hatırlatma modu var ve işletim sistemi de kendisini farklılaştırmak için yepyeni bir zil sesiyle geliyor. Kamera arayüzüne gelirsek, Huawei P30 ile karşılaştırıldığında oldukça basit ve daha az kontrol sunuyor.

İşletim sistemini test edenler hala kullanılamayan birçok özellik olduğunu söylüyor. Özelliklerin gizlilik nedeniyle kilitlenip kilitlenmediği henüz bilinmiyor.

Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, HongMeng OS’nin Android ve macOS’tan daha hızlı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Daha önce, HongMeng işletim sisteminin Android’den yaklaşık yüzde 60 daha hızlı olduğu bildirilmişti.

Huawei, HongMong işletim sisteminin sadece mobil işletim sistemiyle sınırlı olmayacağını ve yönlendiriciler, ağ anahtarları, tabletler, bilgisayarlar ve veri merkezleri dahil olmak üzere prk çok cihazda çalışacağını doğruladı. Huawei, tüm ürünleri için tekil bir işletim sistemi yaratmayı hedefliyor.

Paylaş