Honda Türkiye’deki üretimine 2021’de son veriyor

10 Nisan 2019
434 Görüntülenme

Japon otomotiv devi Honda’nın Avrupa bölgesinde İngiltere’den sonraki ikinci üretim üssü olan Honda Türkiye A.Ş. ‘de üretim 2021’de sonlanacak.

19 Şubat tarihinde yapılan ilk açıklamada Gebze, Kocaeli ve Swindon, İngiltere’deki fabrikalarını, küresel yeniden yapılanma kapsamında kapatacağını duyuran Japon üretici, Türkiye için verilen kararda iç pazardaki daralmanın etkisine değinmemişti. Ancak hem JATO Dynamics hem de ODD’den gelen veriler doğruluyor ki, Türkiye’nin en çok satan 4. modeli yerli üretim Civic Sedan’ın iç pazardaki satışları yüzde 40 azalmış.

Honda’nın bu iki fabrikayı kapatması kararında etkili olan sebeplerden biri de elektrikli dönüşüm sürecindeki yüksek katma değerli ve ileri teknolojili üretim faaliyetlerinin anavatan Japonya ve 1 numaralı pazar Kuzey Amerika’da gerçekleştirilmek istenmesi.

1992 yılında  %50 – %50 Anadolu Grubu oraklığıyla kurulan Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. , 2002 yılında Japonların hisselerin tamamını devralmasıyla yoluna Honda Motor Manufacturing UK’e bağlı Honda Türkiye A.Ş. olarak devam ediyordu.

2016 eylül ayı itibariyle üretimine başladığı 11. nesil yeni Civic Sedan ile aradığı taze kanı bulan fabrika, uzun yıllar sonra ilk kez bu modeli İngiltere’ye de ihraç etmeye başlamıştı. 2018 şubat ayı itibariyle Türkiye pazarı için çok beklenenen i-DTEC dizel motorlu versiyonun üretimine başlayan fabrika son dönemde özellikle iç pazardaki daralmadan kaynaklı olarak kapasitesinin altında üretim yapmaya devam ediyordu.

Honda Türkiye Şekerpınar fabrikasının kapasite altı üretim sorunları yalnızca bugün değil, geçmişine de baktığımızda görülüyor. Parçalarının önemli ve değerli kısmı yurtdışından paket halde getirilen Civic Sedan’ın bir numaralı pazarı Türkiye olurken, özellikle 10. nesilde pazarın beklentilerini karşılayamayan motor ve şanzıman seçenekleri 2009-2016 yılları arasında da fabrikanın 100 bin adetlik kapasitesinin çok çok altında çalışmasına sebep olmuştu.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
90 okunma
90 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
90 okunma
90 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
81 okunma
81 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: