Honda at Tokyo Motor Show 2015

Hız ve macera tutkunlarının bir otomobilde aradığı şeyler yalnız bu ikiliden ibaret değil. Görsellik, haklı olarak birçok araba severin göz önünde bulundurduğu bir kriter. Eşsiz mühendislik harikası olan otomobilleri hoş bir görselliğe büründürmemek, büyük bir hata olurdu. Honda NSX, geçtiğimiz günlerde görselliğiyle kendisinden söz ettirmeyi başardı. Öyle ki Honda NSX’in çarpıcı görsel kalitesinden bahseden yazılarla karşılaştığımız kadar, aracın sadece gösteriş meraklılarına hitab ettiğini savunan yazıları da görüyoruz. Honda NSX, tüm bu tartışmalara rağmen kabul edilmeli ki; birçok eşsiz özelliğe sahip. Bu durum, bir markayı ileri götürmekte veya başarısız olmakta en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Söz konusu tartışmalar Ferrari, McLaren ve Porsche markalarının rekabet içerisinde olduğu yıllar öncesindeki pazar alanını hatırlatıyor. Elbette o dönemlerde araçların ekonomik unsurları, göz ardı edilmeye müsaitti. Günümüzle kıyasladığımızda Honda NSX’in Avustralya’da uygun olarak yalnızca tek bir müşterisinin olduğuna şahit oluyoruz.

Yenilik ve performans konusundaki itibarını çaresiz bir şekilde iyileştirmeye çalışan Japon markası HondaNSX’in belirli ölçütlerde bir ilk olduğunu savunuyor. Bu tutum, Honda NSX’in Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bile yavaş satıldığı gerçeğini değiştirmiyor. A.B.D sınırları içerisinde bile satış rakamları, öngörülen sayının altında kalıyor. Bu üzücü durum ise Honda takipçilerine Honda’nın “Eşi benzeri olmayan bir araç” tanımını hatırlatıyor olabilir.

Nedir Honda NSX’i Özel Yapan?

1990’lı yıllarda Honda NSX, dünyayı hiç beklemediği bir atılımla tanıştırdı ve performans açısından kuşkusuzluğa yer açan araç piyasasının başlamasına yardım etti.

NSX’i özel yapan şey, performansının yanında görselliği için büyük bir ekibin çalıştığı gerçeği olabilir. Çünkü 2005 yılında yayınlanan bir videoya göre Honda, bu iş için büyük bir sermaye harcamışa benziyor. Dönemindeki kusursuzluğu göz önünde bulundurursak üzücü bir şekilde Honda NSX’in, şimdiki piyasaya göre oldukça yetersiz kaldığını görüyoruz.

Tüm bunlara rağmen bugüne kadar Honda NSX, mümkün olabildiğince en iyi şekilde tutuldu ve yıllar önce otomotiv tarihindeki yerini sağlamlaştırdı. Kimileri tarafından “çok özel” olarak tanımlanan NSX, yerini başkasına bırakacak mı? Bunu zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here