Japon otomotiv devi Honda’nın Avrupa bölgesinde İngiltere’den sonraki ikinci üretim üssü olan Honda Türkiye A.Ş. ‘de üretim 2021’de sonlanacak.

19 Şubat tarihinde yapılan ilk açıklamada Kocaeli, Şekerpınar mevkindeki Türkiye ve Swindon, İngiltere’deki fabrikalarını, küresel yeniden yapılanma kapsamında kapatacağını duyuran Japon üretici, Türkiye için verilen kararda iç pazardaki daralmanın etkisine değinmemişti. Ancak hem JATO Dynamics hem de ODD’den gelen veriler doğruluyor ki, Türkiye’nin en çok satan 4. modeli yerli üretim Civic Sedan’ın iç pazardaki satışları yüzde 40 azalmış.

1992 yılında  %50 – %50 Anadolu Grubu oraklığıyla kurulan Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. , 2002 yılında Japonların hisselerin tamamını devralmasıyla yoluna Honda Motor Manufacturing UK’e bağlı Honda Türkiye A.Ş. olarak devam ediyordu.

2016 eylül ayı itibariyle üretimine başladığı 11. nesil yeni Civic Sedan ile aradığı taze kanı bulan fabrika, uzun yıllar sonra ilk kez bu modeli İngiltere’ye de ihraç etmeye başlamıştı. 2018 şubat ayı itibariyle Türkiye pazarı için çok beklenen i-DTEC dizel motorlu versiyonun üretimine başlayan fabrika son dönemde özellikle iç pazardaki daralmadan kaynaklı olarak kapasitesinin altında üretim yapmaya devam ediyordu.

Honda Türkiye Şekerpınar fabrikasının kapasite altı üretim sorunları yalnızca bugün değil, geçmişine de baktığımızda görülüyor. Parçalarının önemli ve değerli kısmı yurtdışından paket halde getirilen Civic Sedan’ın bir numaralı pazarı Türkiye olurken, özellikle 10. nesilde pazarın beklentilerini karşılayamayan motor ve şanzıman seçenekleri 2009-2016 yılları arasında da fabrikanın 100 bin adetlik kapasitesinin çok çok altında çalışmasına sebep olmuştu.

Sorunsuzluğu ve kalitesiyle hem dünyada hem pazarımızda sağlam bir konumda olan Honda’nın otomobil ve motosiklet ithalatı, satış ve servis işleri bu süreçten etkinlenmeden devam edecek ancak yerli üretim Civic Sedan’ımız tarih olacak.

Paylaş