Ülkedeki zor yaşam koşulları ve ortalamanın altındaki refah seviyesine rağmen elindeki kaynakları teknoloji ve bilim adına harcayan önemli ülkelerden Hindistan, 2018 yılında Ay’a yeni bir keşif aracı göndermeye hazırlandığını duyurdu.

Daha önce 2000’li yılların başında da Ay’a bir keşif aracı gönderen ancak 2008’de bu aracı kaybolan Hindistan, 2016’da NASA’nın desteğiyle bu aracını bulmuş ancak artık kullanılamayacak halde olduğu için aracını hiçe saymak zorunda kalmıştı. Şimdi ise Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu, 93 milyon dolar yatırımla Chandrayaan 2 olarak isimlendirdiği aracını Ay’a göndererek tek bir noktaya odaklanmadan genel bir keşif yapacak.

2013’ten beri Ay’a araç gönderilmiyordu

Uzay araştırmaları alanında lider ülkelerin Ay’ın yüzeyine yeterince araç göndermesi ve artık Ay’ın diğer gezegenler kadar cezbedici olmamasıyla birlikte 2013 yılından beri Ay’a keşif amaçlı bir araç gönderilmiyordu.

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu, önümüzdeki yıl göndereceği Chandrayaan 2 ile birlikte beş yıldır devam eden bu sessizliği bozacak.

Haber görseli temsilidir.