Bildiğiniz üzere günümüzde ürettiği ürünle adı özleşen birçok markayı sanki ürünlerin adıymış gibi kullanıyoruz. Bu durum markalar için aslında büyük bir itibar kaynağı olsa da bazı markalar için can sıkıcı hale gelebiliyor. Bu durumdan yılan markalardan biri de Hilti.

Hilti markası, yıllardır inşaat el aletleri konusunda Türkiye’nin ve dünyanın lider markaları arasında yer alıyor. Hal böyle olunca da delici ve kesici aletler birçok kişi tarafından “hilti” adıyla biliniyor ve bazı haber bültenleri Hilti markasını bir nesne ismi gibi kullanıyor. Ancak bu aletlerle yaşanan iş kazalarında da haber bültenlerinde “Hilti” markası bir nesne adı gibi kullanılınca ne yazık ki marka itibarını kaybetiyor. Hilti markası da artık bu durumdan bezerek bir basın açıklaması yayınladı. Yaptığı açıklamada Hilti, marka adının doğru kullanılmasını istiyor.

Hilti markaısnın yaptığı açıklama şu şekilde:

Değerli basın mensubu,

Bildiğiniz gibi global inşaat el aletleri pazarının lider şirketleri arasında yer alan Hilti, dünyada ve Türkiye’de “jenerik marka” konumundadır.

Hilti markasının, ürünün adının yerine geçerek jenerik özelliğini kazanması nedeniyle terör, iş kazası gibi olumsuz konulara sahip bazı haberlerde kırıcı-delici el aletlerinin adı, medyada “Hilti” olarak geçebilmektedir. Şirketimiz ve Hilti markamızla hiçbir ilgisi olmayan bu durum, takdir edeceğiniz gibi kamuoyunda şirketimizi haksız yere zor durumda bırakan yanlış anlamalara neden olmaktadır.

Kullanıcıların sağlık ve güvenliğini korumak için Ar-Ge’ye ciddi boyutta yatırımlar yaparak yeni teknolojiler ve patentli sistemler geliştiren Hilti’nin ürün gamı içinde; kırıcı-deliciler, akülü sistemler, direkt tespit sistemleri, dübel sistemleri, elmaslı delme-kesme sistemleri, barutlu ve gazlı çivi çakma sistemleri, kesme ve taşlama sistemleri ve lazerli ölçme sistemleri ile yapılarda yangın güvenliği amacıyla kullanılan pasif yangın durdurucu ürünler yer almaktadır. Hilti, dünya pazarlarına her yıl yaklaşık 30 yeni ürün sunmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık 24 bin çalışanıyla, Avrupa, Güney Amerika ve Asya’da üretim tesisleri ve Ar-Ge yatırımları ile 6 kıtada 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren Hilti, 35 yıldır Türkiye pazarındadır. Hilti Türkiye, 2011 yılı başından bu yana 10 ülkenin (Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak) bağlı olduğu bir bölgesel üs konumundadır.

Haber içeriklerinde geçen tüm kırıcı-delici el aletlerinin “Hilti” olarak adlandırılmayarak, ürün adı veya markasının kullanılması konusunda hassasiyetinizi rica eder, anlayışınız ve ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

Hilti Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here