USB Type-C hayatımıza çok hızlı girdi. Apple’ın Macbook‘u, akıllı telefonlar derken ismini son zamanlarda çok duymaya başladık. Bunun en büyük sebeplerinden birisi bu ufak portun birçok görevi üstleniyor olması. USB 3.1‘in getirdiği yüksek veri yolunun sağladığı hızlı şarj ve hızlı veri transferi, ses ve görüntü aktarımı bu görevler arasında.

İlerleyen günlerde USB Type-C, yine çok yakından tanıdığımız HDMI portunun yerini alabilir. Nedeni ise çok basit: cihazları inceltmek, fazladan bir giriş masrafından kurtulmak ve bütün cihazlarda ortak bir port kullanmak.

Lenovo‘nun PC ve akıllı cihazlardan sorumlu başkanı Luis Hernandez yukarıda yazdığımız sebeplerden ötürü geçişi mantıklı bulduğunu söylüyor.

Peki Type-C, HDMI’ın güncel getirilerini karşılayabiliyor mu? Buna “evet” diye cevap vermek biraz güç. USB-C, HDMI 1.4b’yi destekliyor. Bu da 4K görüntü, surround ses ve ethernet bağlantıları demek. Fakat HDMI 2.0‘ı desteklememesi sıkıntılar doğurabilir.

HDMI 2.0 ise 60FPS 4K, HDR ve 32 bit ses teknolojilerine desteğiyle öne çıkıyor. Bu teknolojiler ise henüz USB Type-C’de bulunmuyor. Yani HDMI’ı USB-C‘ye taşımak şu an pek mantıklı gözükmüyor.

Paylaş