Halkı internetten korumanın sekizinci yılını kutluyoruz

28 Kasım 2018
280 Görüntülenme

BTK bu hafta bir basın açıklaması yayınladı:

Tamamen ücretsiz olarak vatandaşların güvenli bir internet hizmeti alabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata geçirilen Güvenli İnternet Hizmeti, 8. yıldönümünü kutluyor.

İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte oluşturduğu tehditler de artıyor. Özellikle çocuklar için risk oluşturan, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı, terör, ırkçılık, kumar, nefret suçu ve siber saldırı içerikli paylaşımlar daha çok yayılıyor ve internet kullanıcılarını tehdit ediyor.

Güvenli İnternet Hizmeti daha güvenli bir geleceğin inşa edilmesinde önemli bir rol oynuyor. 2011 yılından bu yana internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmeti, zorunlu olmayıp sadece talep eden abonelere sunulan bir hizmettir.

Bu noktada haddimiz olmayarak BTK’nın açıklamasını biraz daha açalım. 2011 yılında devreye insanların daha güvende olmasını sağlayacak bir yapı girdi. İsteyen seçiyordu bunu, istemeyen seçmeyecekti. Ne yapacaktı bu? Bizi kumardan kurtaracaktı, çocuklarımızı açık saçık internetten koruyacaktı, terörden koruyacaktı, ırkçılıktan koruyacaktı.

Fakat gerçekte olan neydi? Bu adı geçen şeyler internette zaten yasaktı. Yani çocukların göremediği müstehcenliği büyükler de göremiyordu. Kumar zaten ülkenin her yerinde yasaktı. Yasak olmadığı, engellenemediği tek yer vardı o da istemediğimiz zamanlarda bizim telefonlarımıza gelen SMS’ler. Terör olsun olmasın internet siteleri dakikalar mertebesinde kapanıyordu. Uyuşturucu? Zaten ne yaparsanız yapın bu sitelere ulaşamazdınız.

O zaman güvenli internet hizmeti ne yapıyordu? Hiç. Zaten olan şeyleri internet hattınıza tanımladığınız bir hizmet. Bir de ben bu seçeneği işaretlerseniz güvenli internet veriyorum sözü ne anlama geliyor? Diğer internet güvensiz… İnternetin manevi şahsına karşı bilerek ya da bilmeyerek atılmış çok yanlış bir adım bu.

Peki madem çocuklarımıza güvenli internet tanımlıyoruz o zaman büyüklerin görme özgürlüğü olan içerikleri açabilsek? Hayır. Ona da hayır dediler. Ya büyükler yanlarında yokken internete girerlerse?  E o zaman güvenli internet niye var? Yılda bir kere kutlamak için tabi. Bu sene sekizincisini kutladık.

Nice mutlu senelere kafesin içinde yaşadığı için güvende olan insanlar…

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
34 okunma
34 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
33 okunma
33 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
35 okunma
35 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: