Halkı internetten korumanın sekizinci yılını kutluyoruz

28 Kasım 2018
203 Görüntülenme

BTK bu hafta bir basın açıklaması yayınladı:

Tamamen ücretsiz olarak vatandaşların güvenli bir internet hizmeti alabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata geçirilen Güvenli İnternet Hizmeti, 8. yıldönümünü kutluyor.

İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte oluşturduğu tehditler de artıyor. Özellikle çocuklar için risk oluşturan, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı, terör, ırkçılık, kumar, nefret suçu ve siber saldırı içerikli paylaşımlar daha çok yayılıyor ve internet kullanıcılarını tehdit ediyor.

Güvenli İnternet Hizmeti daha güvenli bir geleceğin inşa edilmesinde önemli bir rol oynuyor. 2011 yılından bu yana internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmeti, zorunlu olmayıp sadece talep eden abonelere sunulan bir hizmettir.

Bu noktada haddimiz olmayarak BTK’nın açıklamasını biraz daha açalım. 2011 yılında devreye insanların daha güvende olmasını sağlayacak bir yapı girdi. İsteyen seçiyordu bunu, istemeyen seçmeyecekti. Ne yapacaktı bu? Bizi kumardan kurtaracaktı, çocuklarımızı açık saçık internetten koruyacaktı, terörden koruyacaktı, ırkçılıktan koruyacaktı.

Fakat gerçekte olan neydi? Bu adı geçen şeyler internette zaten yasaktı. Yani çocukların göremediği müstehcenliği büyükler de göremiyordu. Kumar zaten ülkenin her yerinde yasaktı. Yasak olmadığı, engellenemediği tek yer vardı o da istemediğimiz zamanlarda bizim telefonlarımıza gelen SMS’ler. Terör olsun olmasın internet siteleri dakikalar mertebesinde kapanıyordu. Uyuşturucu? Zaten ne yaparsanız yapın bu sitelere ulaşamazdınız.

O zaman güvenli internet hizmeti ne yapıyordu? Hiç. Zaten olan şeyleri internet hattınıza tanımladığınız bir hizmet. Bir de ben bu seçeneği işaretlerseniz güvenli internet veriyorum sözü ne anlama geliyor? Diğer internet güvensiz… İnternetin manevi şahsına karşı bilerek ya da bilmeyerek atılmış çok yanlış bir adım bu.

Peki madem çocuklarımıza güvenli internet tanımlıyoruz o zaman büyüklerin görme özgürlüğü olan içerikleri açabilsek? Hayır. Ona da hayır dediler. Ya büyükler yanlarında yokken internete girerlerse?  E o zaman güvenli internet niye var? Yılda bir kere kutlamak için tabi. Bu sene sekizincisini kutladık.

Nice mutlu senelere kafesin içinde yaşadığı için güvende olan insanlar…

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: